Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Meclis Başkanımız Prof. Dr. Mustafa Şentop İlimizi Ziyaret Etti
TRAKYA SİVİL KIRSAL KALKINMA PLATFORMU YÜRÜTME KURULU TEKİRDAĞ'DA TOPLANDI
Başkan Yüksel, “Uğur Mumcu’yu Bir Kez Daha Rahmetle Anıyorum”

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

TATİL-DENİZ MARMARA’NIN KİRLİLİĞİ

Yüksel İnce
TATİL-DENİZ MARMARA’NIN KİRLİLİĞİ
06.06.2017 / 11:59
Ramazan’ın 10. gününü geçtik, yani 1/3’ü geçti gitti. Görebildiğim kadarıyla daha şimdiden bayram hazırlığı yapanlar var.
Hazırlık içinde olanlar, şuraya mı, buraya mı gitsek tartışmaları sürüp gidiyorken, bu bayramın tatil günlerine rastladığı hiç hesaba katılmıyor.
Takvime bakan hazırlık içinde olanlar vazgeçiyorlar genellikle ve evde kalarak, yakınlarıyla bayramlaşmanın hazzını(!) yaşamak istiyorlar.
Hepimiz biliyoruz ki, çalışma hayatının yorgunluğunu, stresini atmanın yolu olarak tatile çıkmayı tercih ediyoruz. “Dinleneceğiz” diye çıktığımız seyahatlerden evimize döndüğümüzde ne kadar yorulduğumuzuda söylenip dururuz, içimizden kendi kendimize.
Kendi araçlarıyla tatile çıkanların gidecekleri yerin yol durumunu önceden bilerek yola çıkarlarsa, yol boyunca rahat ederler, nerelerde moka vereceklerini bilerek hem kendilerini dinlendirirler hemde araçlarının motorunu soğutarak, aracın performansını arttırmış olurlar.
Yaz gelince biz insanlar bahar aylarının getirdiği dinamizimle deniz kenarlarına koşma isteğimiz artar, denize ulaşmanın yollarını ararız.
Tekirdağ’da denizimiz geçen yıla kadar pek sağlıklı değildi, bu yıl yapılan ölçümlerde sonuçlar nedir henüz bir açıklama yapılmadı, ya da ben duymadım. Arıtma tesisinin yapımı ne durumda bilmiyorum. Ne zaman bitecek onuda bilmiyorum. Gerçi kirli Marmara denizimizin temizlenmesi, şimdilik olanaksız görünsede, Tekirdağ lağımlarının denize akışını önlemek de temiz Marmara’ya bir katkıdır. Dilerim arıtma tesisimiz kısa zamanda tamamlanır, Tekirdağlı olarak denizi kirletmeyenlerin mutluluğunu yaşarız. Marmara Denizimizin kirliliğinin başladığı yer olarak, denizin en doğu kıyılarından başlamaktadır. Özellikle Adapazarı ilçelerindeki sanayi bölgelerinden akan atıklar yapmaktadır. Kirliliğin önüne buralardan başlayarak geçebiliriz.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR