Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar,
Süleymanpaşa Belediyesi etiket denetimlerine devam ediyor
GÖZ TORBASI DEYİP GEÇMEYİN!

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

MART AYINDA YAPILACAK İŞLER

MART AYINDA YAPILACAK İŞLER
07.06.2017 / 11:57
Şubatta, kovan dip tahtaları temizlenmedi ise mart ayında dip tahtası gövdeden ayrılarak altları iyice kazınarak arı ölüleri ile petek kırıntılarından temizlenir. Ay sonuna doğru ise bütün kovan açılarak arıların ilk muayeneleri yapılır.
Mart’ta arılarda yavru üremesi artacağından kovanları sıcak tutmak gerekir.
Muayenede, boş olan bütün çerçeveler alınarak arıların işgal etmiş olduğu çerçeveler kovanın arkadan bakılınca sağ tarafına itilir. Bir bölme tahtası ile hacim, daraltılır. Bölme tahtası önündeki boşluğa varsa ot yastıklar konur.
Eriklerin çiçek açması ile beraber, arıların ilkbahar yemlemesi de başlar. Arıcılıkta başarı için ilkbaharda her arı ailesine 5 kilo şeker yedirmek şarttır, ilkbahar yemlemesinde verilen şeker, hiçbir zaman bal toplama mevsiminde toplanacak bala karışmaz. Çünkü bu ay arıların çoğalma mevsimi olduğundan, süratle tüketilir. Genç sürfe ve arılara çiçek tozu ile karıştırılarak sarfedilir.
Şerbet bir kısım kaynamış suya bir kısım şeker katarak bir taşım kaynatmak suretiyle hazırlanmalıdır.
Bu şerbet kapağı 7 - 8 yerinden ince bir çivi ile delinmiş kavanozlarla verilir. Yemleme deliğine ters çevrilerek verilen kavanozdan arılar şurubu emerler. Şurubu haftada 2 - 3 defa 250 - 300 gram kadar ve sühunetin 12° den yüksek olduğu akşamlarda ılık olarak vermelidir.
Bu tarz şerbetlemeye mayıs ayının 15’ine kadar devam etmelidir. Arılarınız bu sayede tahmin edemiyeceğimiz kadar kuvvetlenir. Kovan içinde çok bal olsa dahi bu şerbetlemeyi yapmak gerekir.
Arıların uçma deliğini bahar geldi diye boydan boya katiyen açmamalıdır. Beher çerçeve arı için azamî 2 cm açıklık hesap etmelidir. Meselâ arınız 4 çerçeve işgal ediyorsa, ilk aylarda 4 cm, havalar iyice ısınıncada 8 cm.lik açıklık yeter. Aksi halde serin gecelerde sürfe ve yavruların üşüyerek ölmesine sebep olursunuz.
Kovanların tamir ve boyalarının yenilenmesi de bu ayda yapılır. Beyaz veya mavi rengi tercih ediniz.
Bu ay sonunda açtığınız kovanlarda, eğer arılar 2 - 3 çerçeve işgal edebilecek kadar az ise, bu kovanları şerbetle kuvvetlendirmeye çalışmak, fuzulî bir masraftır. Bu gibi zayıf kovanları diğer zayıf bir aile ile birleştirerek kuvvetlendirmelidir.
Keza arıların muayenesinde yetim olduğunu tesbit ettiğiniz kovanları da, kuvvetli dahi olsalar, analı başka bir kovanlar birleştirmek gerekir.
Birleştirme ameliyesinin nasıl yapılacağını bundan evvel dergimizde çıkmış olan yazılardan, arıcılık kitaplarından veya mahalli ziraat teşkilâtından öğrenebilirsiniz.
Arıların, bu aylarda suya çok ihtiyaçları vardır. Su bulmak için arıları çok uzaklara gitmeye, pis sulara konmaya mecbur etmemelidir. Damla damla akan bir musluk önüne, bir bidon kapağı veya kenarları kıvrılmış bir teneke veya tahta kutuya kum doldurarak koyunuz. En kolay, en iyi bir suluktur bu. Sulukları bu mevsimde mümkün olduğu kadar kuytu ve güneş gören bir yere yerleştiriniz.
Arılarınızda bir hastalık sezerseniz en yakın ziraat teşkilâtına haber veriniz.
Bodrum, yeraltı ambarı, boş odalarda kışlattığınız arılar varsa, bunları bu ayın ortalarına doğru çıkararak yerden 20 - 40 cm. yükseklikte yapacağınız sehpalar üzerine 2’şerli guruplar halinde birkaç metre aralıkla yerleştiriniz.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR