Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Çocuk Oyunları Tiyatro Festivali Perdelerini Açıyor
Başkan Albayrak Çerkezköy'deki Yatırımları İnceledi
Evrenin Müziği Resim Sergisinin açılışı yapıldı

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ARILIKTA NİSAN AYI ÇALIŞMALARI

ARILIKTA NİSAN AYI ÇALIŞMALARI
08.06.2017 / 11:40
Nisan ayında arıcı, arılığına bütün ihtimamı göstermelidir. Yılın bal üretimi, büyük ölçüde nisan ayında arıların durumuna bağlıdır.
Çok mevcutlu bir arı ailesini ve kesif bir sürfeyi ihtiva eden oldukça ağır bir kovan, çok gayri müsait bir yıl olmadığı takdirde, mutlaka iyi bir randıman verecektir.
Bütün arılar bu ayda iyice muayene edilmeli ve müşahedeler her kovanın sicil defterine kaydedilmelidir.
Bozulmuş eski, küflü ve erkek gözenekli petekleri kovandan çıkarmalıdır. Şayet, yeter derecede kalabalık birkaç yetim arı ailesi varsa, en iyi kovanların birinden alınmış, muhtelif yaşta süneleri olan bir çerçeveyi yerleştirerek onlara bir ana arı yetiştirmek olanağını hazırlayınız.
Şayet hava şartları müsaade ederse, ay sonuna doğru birkaç sun’î oğul alınmaya başlanır. Tabiî oğul vermeler başlayınca, bu oğulları yerleştirmek için çerçevelerine temel petek takılmış kovanları hazırlamalıdır.
2 - 3 çerçeveyi kaplayamıyacak kadar zayıf olan arı ailelerini şuruplama yaparak kuvvetlendirmeye çalışmakta fayda yoktur. Bunları diğer zayıf arı aileleri ile birleştiriniz veya çok kuvvetli ailelerden arı ve yavru yardımı yapınız.
Nisan ayında oldukça havalar istikrarsızdır. Soğuk hava cereyanları korkutucudur. Uçma deliklerini birdenbire ve boylu boyunca açmayarak arıların kuvveti ile orantılı olarak 5-15 cm. boyunda açmalıdır.
Güney bölgelerde, bal üretimine tahsis edilmiş kovanlar büyütülmeli, ikinci katları ilâve edilmelidir.
Eğer civarınızda Kolza ekilmişse, arılığınızı, bal bakımından çok zengin olan bu bitkinin tarlalarına taşıyınız.
Nisan çiçekleri: Kayısı, şeftali, kiraz, erik, kavak, söğüt, meşe, kestane, firenk üzümü, karaağaç, kolza vs. dir.
MAYIS AYINDA ARICILIK ÇALIŞMALARI
Mayıs ayında kovan, tam bir faaliyet halindedir, içeride arılar sürfe yetiştirir, dışarıda iyice açmış çiçeklerden, çiçek tozu toplarlar.
Bu mevsim bal üretimine, oğul çıkışma ve kraliçe yetiştirilmesine pek müsaittir.
Ancak, baldan fedakârlık etmek sureti ile çok oğul elde edilebileceği için, arıcı bal üretimine tahsis edeceği kovanları seçmeli ve onların kapasitelerini büyültmelidir.
Oğul elde etmek istenen diğer kovanlar, sabahın dokuzundan, öğleden sonra 14 - 15’e kadar gözetlenmelidir.
Akşamleyin kovanın cidarlarına kulağı dayayarak dinlenildiği zaman, ana arının şarkısı duyuluyorsa bu arı ailesinin oğul vermek istediğinin işaretidir. Oğul vermeden bir kaç gün önce kovanda mutat olmayan hareketler hüküm sürer. Arılar dar yerlere sıkışır, kalırlar ve sayısız çıkışlar yaparlar.
Sun’î oğul yaptırmak, tabiî oğul gözetlemek ve toplamaktan daha kolaydır.
Oğulunuzun yerleşme tarihini, oğul ve kovan ağırlığını, ananın yaşayışını, oğulun meydana geldiği kovanı bir yere kaydediniz.
Arı mevcudu çabucak artar. Oğul konan kovanın uçma deliği ilk bir kaç gün daraltılmalıdır. Oğulları kızgın güneş ışınlarından koruyunuz ve nihayet önündeki ot ve örümcek ağlarını temizleyiniz.
Sun’î oğul alma, bölme, uçurma, derleme veya aktarma suretiyle de yapılabilinir.
Mayıs çiçekleri: Elma, kestane, akasya, üves, muşmula, ayva kızılcık, muhtelif yoncalar vesairedir.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR