Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Çocuk Oyunları Tiyatro Festivali Perdelerini Açıyor
Başkan Albayrak Çerkezköy'deki Yatırımları İnceledi
Evrenin Müziği Resim Sergisinin açılışı yapıldı

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ARICILIKTA BAŞARININ (ÇOK ÜRÜN ALMANIN) ANAHTARI

ARICILIKTA BAŞARININ (ÇOK ÜRÜN ALMANIN) ANAHTARI
10.06.2017 / 09:24
Arıcılıkta muvaffakiyet, arıların büyük bal toplama mevsimine pek kuvvetli, asgari 60-70 bin mevcut ile çıkarılması ile mümkündür. (1 Langsrot çerçevesinin iki yüzündeki arıların 4-5 bin dadan çerçevesindeki arıların sayısının ise 6-7 bin olduğu hatırlanmalıdır.)
Kuvvetli kovanların bu mevsimde, 15-20 gün gibi pek kısa bir zamanda ballığı doldurarak 25-30 kilo bal topladıkları olur.
Hangi yerler arıcılığa pek müsaittir
Uzun dolambaçlı, bol sulu ve fındalıklı ve fundalığının altı çayırlı çiçekli olan civarındaki ormanlarda bol ıhlamur, akasya ve çam bulunan vadiler arıcılık için en elverişli olan yerlerdir. Keza çalılıkları arasında bol kekik, yabani yonca, melisa otu, Ballıbaba bulunan yamaçlarda çok kârlı arıcılık olur,
Vasi miktarda çayırlık, yoncalık ve kurungalık bulunan ve güne bakan (Ay çiçeği) Ziraati yapılan yerlerde de verim çok yüksektir.
Bol meyve ağaçları ve söğütlükler bulunan yerdede arılar ilk baharda çabuk kuvvetlenir ve bal toplama mevsimine kuvvetli çıkar.
Arılar 1 dekarlık:
Ihlamurdan 100 kilo
Akasyadan 135 kilo
Akçaağaçtan 20 kilo
Armuttan 3 kilo
Elmadan 1 kilo
Erikten 1 kilo
Yoncadan 12 kilo Günebakandan 6 kilo
Bal toplarlar
Bal toplama mevsimine arıları kuvvetli çıkarmak için neler yapmalıdır
1- Zayıf aileler birleştirilir.
2- Mayıs ayı ortalarına kadar örtü ve yan yastıklar konularak ve uçma deliği fazlaca genişletilmeyerek kovanın sıcak tutulması temin ve ananın yumurtlaması böylece teşvik edilmelidir. Uçma deliklerini akşamları bu mevsimlerde daraltmak sabahları yine normal halde açmak faydalı tedbirlerdir.
3- Nisan ayı ikinci haftasından itibaren arılara haftada 2 - 3 gece 250 - 300 gram bal veya şeker şurubu vermek suretiyle ana yumurtlamaya teşvik edilmelidir.
Arı ailesi kuvvetlice ve kovanda bol bal mevcut olsa bile bu yemlemeyi yapmak gereklidir. Her kovana 4 - 5 kilo şeker yedirile-bilmelidir.
4- Çok kuvvetli kovanlardan yavrulu ve bilhassa örtük yavrulu çerçeveler çıkarılarak arıları silkildikten sonra zayıf kovanlara verilmek suretiyle de arı ailelerini kuvvetli ve hepsini bir ayarda tutmaya çalışılmalıdır. Bir çerçevede 4 - 6 bin yavru vardır. Zayıf bir kovana bir çerçeve yavrulu petek vermek demek o kovana 4 - 5 bin adet arı katmak demektir. Yavrulu çerçeveleri kovanın ortasına koymalıdır.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR