Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Çocuk Oyunları Tiyatro Festivali Perdelerini Açıyor
Başkan Albayrak Çerkezköy'deki Yatırımları İnceledi
Evrenin Müziği Resim Sergisinin açılışı yapıldı

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

İLKBAHARDA ARILARI NE İLE BESLEMELİDİR?

İLKBAHARDA ARILARI NE İLE BESLEMELİDİR?
12.06.2017 / 11:46
Arılar için en tabiî yem baldır. Binaenaleyh arılar ya süzülmüş bal, ya da bal şerbeti, bunlar yoksa şeker şurubu ile beslenir. Arılara yem akşam verilip sabah alınmalıdır. Gündüz verilirse yağmacılığa sebebiyet verilir.
Arıların dışarı çıkamayacağı kadar serince olan günlerde gündüz de yemlemeye devam olunabilir. Şurubun ılıkça olması alınmasını sürat ve kolaylaştırır.
Kovanlardaki ballı çerçeveleri çıkararak üzerindeki sırı, tarak veya bıçakla bozup bu çerçeveyi tekrar kovana iade etmek suretiyle arılara münebbih besleme yapılmış olur.
ŞEKER ŞERBETİ NASIL YAPILIR?
İlkbaharda arılara önceleri daha koyu sonraları ise daha duru şerbet verilir. Ana arıyı yumurtlamaya teşvik için nisan ayında eriklerin çiçek açması ile başlanacak yem şu suretle hazırlanır.
Bir buçuk bardak suya bir bardak şeker hesabı ile:
Evvelâ su kaynatılır. Ateşten indirilir. Şeker, ateşten indirilen kaynar su içine atılarak iyice karıştırılır. Tekrar ateş üzerine konularak 1-2 taşım kaynadıktan sonra indirilir. Ilıdıktan sonra da kovanlara verilir. 1 kilo kadar şuruba 1 kahve kaşığı kadar kadar tuz, şurubu kaynatmadan evvel ilave edilmesi faydalıdır.
Mevsim ilerledikçe bir kısım suya bir kısım şeker ilave edilir.
ARILARA ŞERBET NE İLE VERİLİR?
Arılara şurup vermek için pek çeşitli yemlikler vardır. Kavanoz ile yapılan yemlikler pratik ve masrafsızdır. Bunun için kovanın üzerine ballık boş olarak konulur. Ağzı ipekli veya amerikan bezi parçasıyla sıkıca kapatılmış ve içersine ılık şerbet konulmuş olan kavanoz ters çevrilerek yemleme deliği üzerine oturtulur. Şurubun gece soğumaması için kavanoz eski çuval veya gazete parçaları ile sarılır. Örtü tahtası üstünde bulunan yastık ve gazeteler yine kavanozun etrafına konularak kovan kapatılır.
İlkel kovanlarda, tahan helvası kutusu kapaklarına şerbet doldurarak, uçma deliğinden içeri sürülürse de şerbeti alırlar.
Kavanozla yemleme deliğinden yem verilirken veya alınırken ekseriya arılar buradan çıkarak insanı pek rahatsız edilir.
Gerek rahatsız olmamak gerekse arıları telef etmemek için yemleme deliğine bir parça elek teli kapatarak raptiye ile tutturmalıdır. Bunun üzerine konulan kavanozdanda arılar şerbeti alabilirler.
Kavanozun ağzına bez yerine, kendi kapağı, dıştan içeriye doğru ince bir çivi ile yorgan iğnesi geçecek kadar 5-10 yerinden delinir sede olur.
Kurslarda bez veya delikli kapaktan şurubun akması gerekeceği soruluyor. Alttan hava tazyiki olduğu için, şurup değil, su bile olsa akmaz. Arılar hortumları ile emdikçe akar. Çok değişik tipte özel arı yemlikleri de satılmaktadır.
Tek parça örtü tahtası kenarlarına çıta çakarak, arıların çıkacağı yerlerin çevresine de yine çıta çakarak yükseltmek suretiyle yapılan yemliklerde pek ucuz ve pratiktir.
Çerçeve büyüklüğünde yapılan kutu yemliklerde çok kullanışlıdır.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR