Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Santranç  turnuvası  Dünya’da da  izleniyor
AŞKLA SARILMAK  KALP HASTALIĞI  RİSKİNİ  AZALTIYOR
BÜYÜKŞEHİR’E BAĞIMSIZ ADAY ETHEM ARDA

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

GELİŞEN ARI AİLESİNE YENİ PETEKLERİN VERİLMESİ VE BALLIĞININ İLAVESİ

GELİŞEN ARI AİLESİNE YENİ PETEKLERİN VERİLMESİ VE BALLIĞININ İLAVESİ
13.06.2017 / 11:54
İlkbaharda arı ailesi kuvvetlenip de, ilk muayenede bırakılan çerçeveleri tamamen doldurunca, kovana tedrici surette yeni suni veya bir evvelki seneden balı süzülerek saklanmış boş kabartılmış petekleri ilave etmek lazımdır.
Yeni ilave edilecek yapma petek takılmış çerçeveleri arılı çerçevelerin ortasına koymak doğru değildir. Çünkü aile ikiye bölünmüş ve ana arının yumurtlamasına bir hail meydana getirilmiş olur. Bazen böylece ortadan ikiye bölünmüş arı ailesinde, ana arının bulunmadığı bölmedeki çerçevelerde kalan arılar yetim kaldıklarına hükmederek ana memesi dahi yaparlar.
Kovana yeni çerçeveleri arının gelişmesi ve kuvveti ile mütenasip olarak bir veya ikişer ikişer koymalıdır.
En yandaki çerçevede yavru var ise ilâve edilecek çerçeve onun önüne yani dış tarafına, bölme tahtası ile yavrulu çerçevenin arasına konulur. Şayet yandaki çerçeve yavrulu değil de bal ve çiçektozu ile dolu ise o zaman bu ballı çerçeve çekilir ve onun yerine yeni ilâve edilecek çerçeve asılır. Yeni ilâve edilen çerçevenin dıştarafmda ballı çerçeve, onun yanında da bölme tahtası kalacak şekilde ikişer çerçeve ilâve etmek gerektiğinde aynı durum iki yan tarafa tatbik ile boş çerçeveler yerleştirilir.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR