Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Çocuk Oyunları Tiyatro Festivali Perdelerini Açıyor
Başkan Albayrak Çerkezköy'deki Yatırımları İnceledi
Evrenin Müziği Resim Sergisinin açılışı yapıldı

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

BALLIĞIN İLAVESİ

BALLIĞIN İLAVESİ
14.06.2017 / 11:48
Alt kattaki çerçevelerin tamamı veya bir noksanı dolduğunda ve kuluçkalıktaki çerçevelerin üzerinde yeni beyaz petekler inşa edildiği görüldüğünde kovana ballık yani ikinci kat ilâve edilir.
Ballıkta bölme tahtası kullanılmaz. Sandık tamamen yapma petekli veya kabartılmış hazır petekli çerçevelerle doldurulur. Kuluçkalık üzerindeki örtü tahtaları kaldırılır ve ballık sandığı ilâve edilir. Ballık sandığının üzerine kuluçkalıktan kaldırılan örtü tahtaları konulur.
Ballıkta bembeyaz gümeç balları elde etmek isteniliyorsa o takdirde ballık ile kuluçkalık arasına ana ızgarası konulur. Süzme bal istihsal edeceklerin ana ızgarası kullanmalarına lüzum yoktur. Dadan kovanlarında da ızgara kullanmak pek gerekmez. Ana arı aşağıdaki geniş çerçeveleri bırakıp üst taraftaki dar çerçevelere ender olarak çıkar.
Arıların ballığa çıkması bazen gecikir. Bunu kolaylaştırmak için, eğer kovan standart bir langstrot kovanı ise alt kattan birkaç yavrulu çerçeve alınarak ballığın orta kısımlarına konulur. Ballıktaki 2 - 3 boş çerçevede alt kattan alınan yavrulu çerçevelerin yerine konulur. Bu sayede hem arıların ikinci kata çıkmaları kolaylaştırılmış ve hem de bala çalıştırdığımız bu kovanın kuluçka kısmını genişletmiş olarak arıların oğul vermemesine yardım etmiş oluruz.
Bala bırakılan kovanlarda mümkün mertebe oğul arzusunu söndürmek elzemdir.
Bazı arıcılar ballıkta arıları kolay çalıştırmak amacı ile boş ballığı alta, kuluçkalığı olduğu gibi üste getirirler. Bu mahzurludur.
Arılar ilk koyduğumuz ballığın dörtte üçünü bal ile doldurmuşlarsa ikinci ballığı koymamız gerekir. Fakat ikine ballık birincinin altına konulur. Yani ilk ballık yukarı kaldırılır; kovan gövdesi üzerine ikinci ballık konulduktan sonra üzerine birinci ballık konulur. Zira arılar kovanlarında boşluk bir yer bırakmak istemediklerinden altta kalan boş ballığın peteklerini derhal kabartarak bal yaparlar. Tabiî etrafta ballık bitkilerin bol olması şarttır. Aksi takdirde bütün yaz boyunca kovan gövdesi üzerinde kalan ballığa arıların hiç çıkmadığı ve bal yapmadıkları da her zaman görülen hadiselerdir. Hatta, bal mevsimi uzunca ise 3 üncü hatta 4 üncü ballığı koymak icab eder. Memleketimizin birçok bölgelerinde yazın gündüzleri sıcak olmasına rağmen geceleri ısı birden bire düşmektedir. Böyle hallerde ballığın üzerini kalınca kanaviçe veya buna benzer örtülerle örterek sürfelerin soğuktan zarar görmesini önlemek lâzımdır. Esasen arılar sıcakça olan ballığa severek çıkarlar. Hatta bazı arıcılar üstteki ballığın üzerine sıcak su ile dolu tenekeler koyarak kovanı ısıtmaya çalışırlar. Kırklareli’nde kendi kovanlarımda yaptığım bir denemede sıcak su ile dolu kapların kovan sıcaklığını sabaha kadar aynen muhafaza ettiklerini ve arıların severek ballıkta çalıştıklarını müşahede ettim. Amerika ve Avrupa’da arıcılar elektrikten faydalanarak serin gecelerde kovanları sıcak tutmakta ve çok iyi sonuçlar almaktadırlar.
Diğer bir usul de, şayet anlar ballığa çıkmak istemezlerse kuluçkalık çerçevelerin üstlerinde bulunan ballara; sırları bozularak arıların ballığa çıkmaları sağlanır.
(Bu, yukarıya aldığımız kısım, sayın meslektaşım Mehmet Payzın’ın Ziraat Dünyasındaki Ekim - 1966 tarihli yazısından önem, değer ve yeniliğine binaen aynen alınmıştır.)
Ballıkta, halkımızın oğul balı dediği bembeyaz gümeçli ballar elde edilmek istenilirse, kuluçkalık ile ballık arasına ana ızgarası konulur. Ana ızgaraları, ana ve erkek arıların geçemeyeceği, 4 onda 2 mm. aralıkta yapılmış saç veya tel bir levhadan ibaret olup, kuluçkalık ile ballığı birbirinden ayırır. Süzme bal üretiminde bulunacakların ana ızgarası kullanmaları gerekmez. Dadan kovanlarının kuluçkalık kısmında da geniş bir yavrulama alanı bulunduğundan ana arı ızgaralarının arıların ballığa çıkmalarını biraz geciktirdiği ve arıların oğul verme arzusunu kısmen de olsa artırdığı ve bilhassa çinko levhalar halindeki ızgaraların arıların ayak ve kanatlarını zedelediği hususlarım göz önüne alarak bu pahalı araçları kullanmanın pek de gerekli olmadığını eklemeden geçemeyeceğiz.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR