Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Sosyal Güvenlik şemsiyesi delik deşik oldu
Kavaklı’da  Tarım Organize Sanayi Bölgesi  Kuruluyor
Klasik Araçlar  18 Mayıs’ta  Uzunköprü’de

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

GEZGİNCİ ARICILIK

GEZGİNCİ ARICILIK
15.06.2017 / 12:00
Arılarımızdan çok bal istihsalinin ilk ve en mühim şartı; arıcılık yapılan bölgede nektar (balözü) kaynaklarının mebzul bulunması ve arı ailesinin arı merasına yakın olmasıdır.
İşte, bu arılığın bulunduğu çevredeki balözü kaynakları, don, dolu ve samyeli gibi tabii afetler, tarım usulleri, zirai mücadele, çiçeklerin döllenmiş bulunması ve mevsim icabı gibi sebeplerle tükendikten sonra, kovanların nektar bakımından daha zengin ve elverişli yerlere taşınması suretiyle yapılan arıcılığa göçebe veya gezginci arıcılık denir.
Atalarımız “Arı ile karının gezeni iyi olur” demişlerdir. Karının gezeni nasıl olurmuş anlayamadık ama, gezdirilen arı kovanlarından ortalama 30-40 kilo ve hatta bazı münferit kovanlardan 80-100 kilo bal alındığını çok gördük ve meraklılara gösterdik.
Gezginci arıcılık sayesinde bir yılda 2-3 defa mahsul idrak edilebildiği, yani kovanlardan bal sağıldığı gibi, arı ailelerinin kışa gayet kuvvetli olarak sokulması da mümkün kılınır.
Arıcılık, biraz da bölgeyi müşahedelere dayanan bir meslek olduğundan, arıların taşınacağı bölgenin, iklim şartlarını, su ve rüzgar durumunu, nektar ve polenli çiçek vaziyetini önceden esaslı bir surette etüd etmelidir. Bu hususlar iyice tetkik edilmediği takdirde, fayda yerine zarar görülebilir, emek ve masraflar boşa gidebilir.
Arıların bulunduğu bölgedeki bal toplama mevsiminin sona erip ermediğini, arıcı baskülünün de yardımı ile iyice tayin etmeli ve arıların uçuş alanlarını da göz önüne alarak yeni yerin, eski yerine 5-8 km.’den daha yakın olmamasına dikkat etmelidir.
Bugün Amerika’da Mississippi nehrinin mansabından menbaına doğru tedricen büyük sal ve kayıklarla arılar, nehir boyunca zengin floralı yerlere taşındığı gibi, Fransa’da kovanlar helikopterlerle bol çiçekli yüksek yayla ve dağ yamaçlarındaki düzlüklere bırakılmaktadır. Türkiyemizde de güney sahillerinden 1000-2500 rakımlı Toroslara, Karadeniz sahillerinden 1500-2000 rakımlı Şerefiye yaylalarına, Tokat ve Reşadiye’den de 1500 rakımlı Ovacık ve İskefsir mıntıkalarına arılar, kamyon, araba, kağnı, at, katır ve merkep sırtında nakledilmektedir.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR