Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
“Gribe iyi geliyor” diye bilinenler,  gerçekten faydalı mı?
Şarköy’de Meyveciliğe  Büyükşehir Desteği
OBEZİTE İLE BAŞ ETMENİN 7 YOLU

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

KOVANLARIN NAKİLDEN EVVEL HAZIRLANMASI

KOVANLARIN NAKİLDEN EVVEL HAZIRLANMASI
17.06.2017 / 09:13
7- Uzun süren ve gündüz sıcak havada yapılması mecburi olan nakiller esnasında arıların susuz kalmaması için, birkaç boş peteğe bol su püskürtülerek kovana asılmalı, dip tahtalarına ıslak bez veya pamuk konulması yahut da yollardan icap ederse fitille su verilmesi ihmal edilmemelidir.
Zaman zaman, 10 santimetre küplük bir enjektör (ucu iğneli) vasıtasıyla uçma deliğinden su püskürtmek de faydalıdır.
8- Akşamüstü bütün arılar kovana girdikten sonra uçma deliğine boydan boya kafes tel geçirmeli ve gerekirse üst kısımlarına da örme telli çerçeveler koyarak kovanın yollarda iyice havalanmasını temin edilmelidir. Arıları mümkünse gece, sabah serinliği veya akşam ferahlığında taşımayı tercih etmelidir.
Güzel yurdumuzun her köşesi yılın belli aylarında arıcılığa gayet elverişlidir. Türkiyemizde iyi programlaştırarak yapılacak gezginci arıcılıkta, kovanlardan ortalama olarak 30-50 kilodan aşağı bal alınmayacağı deneylere dayanan bir gerçektir.
MALATYA’DA TOPRAKTAN YAPILMIŞ, İLKEL KOVANLARLA YAPILAN GEZGİNCİ ARICILIK
Malatya çevresindeki bazı arıcılar, ilkel kovanlardan aldıkları tabii oğulları, ön tarafı biraz darca olup arkaya doğru hafifçe genişleyen silindir şeklinde killi topraktan yaptıkları kovanlara koyarak, gündönümünden sonra (22 haziran) katır sırtında, Kâhta ilçesinin kuzeyinde bulunan 2240 rakımlı Çoban dağına taşınmaktadırlar.
Kovanları, dağ yamaçlarına mağara ağzı gibi oyarak hazırladıkları arılıklara yerleştirirler.
Arılar bu kovanlarda peteklerini kalkan (çörek) denilen şekilde uçma deliğine paralel olarak yaparlar. Tabiîdir ki bu şekilde petek yapmaları arıların bir ırk - cins özelliğinden değildir. Toprak künklerin yapılışı icabındaki arzani çıkıntılar ve hava serinliği ile ilgilidir.
Arıcılar harman mevsiminden sonra, bu kovanların çapma uygun şekilde hazırlattıkları yuvarlak teneke kutuları da alarak (kiloluk tahan helvası kutusu biçimindedir) Çoban dağındaki arılıklarına giderek bal sağımını yaparlar. Bu toprak künklerden sağdıkları gömeç balların kalıbını hiç bozmadan teneke kutulara yerleştirirler.
Böylece hasadı bitirdikten sonra kovanlarını tekrar arılıklarına indirirler.
Çoban dağındaki çeşitli çiçeklerden toplanan bu ballar yüksek kalitelidir. Dağın zirvesinde bulunan bir membadan aşağılara doğru köpürerek akan suya, beyaz su anlamına gelen Avusipi der yerli halk. Arılar su ihtiyaçlarını da bu tertemiz memba sularından karşılar. Çevre florasında kekik hâkimdir. Türkiye’nin nadir ballarındandır Çoban dağının balları.
Buraya arı götürenlerin hemen hepsi iyi geçim ve servetlerini biraz da buna borçludurlar.
Her arıcının çevre köylülerinden bir bekçisi vardır. Bekçilerin bu iki aylık bekleme ücreti karşılığında kendilerine balı ile beraber bir arı kovanı verilir.
(Bu konu Kâhta ilçesinin eski ziraat teknisyeni sayın Kemal Şekerciden dinlenmiştir).
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR