Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Sosyal Güvenlik şemsiyesi delik deşik oldu
Kavaklı’da  Tarım Organize Sanayi Bölgesi  Kuruluyor
Klasik Araçlar  18 Mayıs’ta  Uzunköprü’de

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ARILARIN OĞUL VERMESİ

ARILARIN OĞUL VERMESİ
19.06.2017 / 12:04
Bahar mevsimi arılar için elverişli giden senelerde kovandaki arı mevcudu süratle çoğalarak arı aileleri pek kuvvetlenir ve kovana sığamıyacak bir durum hasıl olur. Pek kalabalıklaşarak kovanda sıkışık bir vaziyete giren arılar, nesillerinin idamesi için oğul vermek üzere hazırlık yaparlar. Evvelâ kovanda erkek arı gözlerini havi petekler yapar ve ana arının buralara yumurtlamasını sağlayarak erkek arı yetiştirirler. Bundan sonra peteklerin alt ve yan kısımlarına sarkıttıkları ana memelerinden de ana arılar yetiştirmeye başlarlar. Bu ana memelerinden kendisine yeni rakip bir ana yetişeceğini hisseden kovandaki mevcut yaşlı ana arı, ana memesine hücum ederek içindeki genç ana namzetlerini öldürmeye çalışırsa da, isçi arılar buna müsaade etmezler. Maksadına erişemeyerek hiddetlenen ana arı yumurtlamaktan vazgeçer ve daha az beslenerek zayıflamak suretiyle uçma kabiliyeti kazanır.
Havanın iyi olduğu bir günde, kovandaki bu eski ana etrafına topladığı her yaştaki bir kısım arı ile kovanı terk eder. Kovan civarında havada birkaç kavis çizerek uçtuktan sonra bir yere konar. Diğer arılar da aynı yere konarak adeta bir salkım yaparlar. İşte bu hâdiseye arılar oğul verdi denir.
Oğul arıları kovanı terk ederken kursaklarını bal ile doldurmuş bulunduklarından hem insanı pek kızdırmayınca sokmazlar ve hem de yeni barınaklarında bu sayede derhal petek inşa etmeye başlarlar. Kuvvetli oğullar bir gecede bir kaç sun’i peteği kabartabilirler. Bir kilo oğulda, 10.000 adet arı vardır.
İKİNCİ VE SON OĞUL
Birinci oğul çıktıktan sonra ana beşiklerin birinden ilk defa çıkan ana arı kovana hâkim olmak için diğer ana memelerindeki ana arı namzetlerini öldürmek ister. Arı ailesi eğer ikinci bir oğul vermeyecekse, işçi arılar buna müsade ve hatta yardım ederler.
Eğer aile ikinci bir oğul verecekse; işçi arılar ilk doğan ananın diğerlerini öldürmelerine müsaade etmedikleri gibi, kavga olmaması için ana beşiklerindeki doğumu gelmiş anaların da memeden çıkmasına müsaade etmezler ve onları meme üzerinde açtıkları bir delikten içerde beslerler.
Böylece, kovana hâkim olamayacağını anlayan yeni ana da etrafına yine her yaştaki arılardan bir kısmını alarak ilk oğulun çıktığı tarihten 7-9 gün sonra kovanı terk eder ki buna da ikinci oğul denir.
İkinci oğulun çıkmasından 3-4 gün sonra 3’üncü ve 4’üncü oğullar aynı şekilde çıkarlar.
Birinci baş oğuldan sonra çıkan oğullarda bazen bir kaç ana arı bulunabilir. Bunun sebebi oğul kovanı terkederken ana beşiklerinde hapsedilerek beslenen analar bu fırsattan istifade ederek hemen ana memesinden çıkar ve oğul ile birlikte kovanı terkederler.
Oğul kovana yerleştirildiğinde içlerinden bir tanesi diğerlerini bazen işçi arıların da yardımı ile öldürerek kovana hâkim olurlar. Bu işi arıcı dahi oğulu kovana yerleştirirken yapabilir. Bazen oğullar daha dalda asılı iken bile, sonradan çıkarak kümeye iltihak isteyen anaları yaklaştırmamaktadırlar.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR