Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Çocuk Oyunları Tiyatro Festivali Perdelerini Açıyor
Başkan Albayrak Çerkezköy'deki Yatırımları İnceledi
Evrenin Müziği Resim Sergisinin açılışı yapıldı

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ÖTEN OĞUL NEDİR?

ÖTEN OĞUL NEDİR?
20.06.2017 / 11:23
Gerek oğulun uzaklara kaçmaması için bir kanadı 1/3 nisbetinde kesilen ve gerekse yaşlanmış ve kanatları yıpranmış olduğundan ötürü; birinci oğulda çıkan ana arı bazen yüksekçe bir yere konamayarak kovanın önünde veya civarında yere, toprağa düşer. Çıkan bu birinci oğul, ana arının yere düştüğünü fark edemezse tabiatiyle kovana geri döner. Ve ana memesinden ilk defa çıkan, ikinci oğulu meydana getirecek olan ana arı ile 7-9 gün sonra tekrar oğul halinde çıkar ki işte buna ÖTEN OĞUL derler. Ana arının “büyütülmesi bahsinde de temas edildiği üzere son oğullardaki analar Kıva-Kıva ve Tüü-Tüü diye ses çıkardıklarından dolayı bu isim verilmiştir.
Öten oğul, gerek kovanın ilk oğulu olduğundan dolayı gayet kuvvetli, gerekse anası genç olduğundan ötürü, oğulların içinde en iyisidir.
TORUN OĞUL NEDİR?
Bu yıl alınarak kovana yerleştirilmiş bir oğulun aynı sene içinde vermiş olduğu oğula Torun Oğul denir. Torun oğullar hem çıktığı kovanı zayıflatır ve hem de geç mevsimde çıkmış olduklarından kendilerine de bal toplayamaz ve dolayısiyle kışa kuvvetli giremezler. Bu bakımdan kuvvetli oğullarda muayene edilerek varsa şayet ana memelerini bozmak, kovan hacmini genişletmek, temel petek başlangıçlı çerçeveler ilâve etmek, kovanı serin gölgelik bir yerde bırakmak suretile torun oğul vermesi önlenir.
KOVAN’IN OĞUL VERECEĞİ NASIL ANLAŞILIR?
Oğul verecek kovanların önünde ekseriya arılar birikerek kovan gövdesi üzerinde veya uçma tahtası altında salkım yaparlar. Bu hale sıcak altında kalmış, uçma deliği kâfi miktarda açılmayarak dar bırakılmış kovanlarda da rastlanır.
Oğul verecek kovanlar, her zamanki bal ve çiçek tozu getirme faaliyetlerim göstermiyerek çalışmalarında bir durgunluk göze çarpar. Gece gündüz uçma deliği etrafında birkaç arı bir araya gelerek toplanır dururlar.
Birinci oğuldan sonra akşam üstü kovana kulak verip birkaç dakika kadar bekleyerek dinlendiğinde, oğul verecek kovanlarda ördeklerin ötmesine benzer şekilde derinden Kıva-Kıva Tüü-Tüü diye sesler işitilir. Bu sesi verenler ilk çıkan ana ile, ana memesinden çıkmak isteyen fakat işçi arılar tarafından mani olunan yeni ana namzetleridir.
Kovan muayene edildiğinden petklerin alt ve yan kısımlarına sarkıtılmış olan ana memelerinin görülmesi de kovan’ın oğul vereceğine işarettir.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR