Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Çocuk Oyunları Tiyatro Festivali Perdelerini Açıyor
Başkan Albayrak Çerkezköy'deki Yatırımları İnceledi
Evrenin Müziği Resim Sergisinin açılışı yapıldı

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

OĞUL KONDUĞU YERDEN NASIL ALINIR?

OĞUL KONDUĞU YERDEN NASIL ALINIR?
21.06.2017 / 12:15
Bir ağaç dalına konan oğulu almak için, ya dal bir bıçak budama makası veya testere ile kesilerek, oğul dal ile birlikte fennî kovanın uçma deliği önüne konulur yahut da çerçevelerin üst kısmına bırakılır. Her iki haldede arılar koyun sürüsü gibi kovana girerler. Uçma deliği önüne bırakılarak kovana girmesini seyretmek hem çok zevkli ve hem de ana arının girip girmediğini kontrol bakımından faydalıdır. Ağacın dalı yüksekçe veya kesilmesinde mahzur varsa, bir sırık ucuna bağlanan boş teneke veya sepet oğul salkımının tam altına uzatılır ve dal silkilerek oğulun tenekeye dökülmesi temin edilir. Ondan sonra da bu teneke, sepet veya oğul torbasına alınan oğul kovana silkilir.
Oğulun alındığı dalda hiç arı kalmamasına bilhassa dikkat etmelidir. Bazen ana arı dalda kalır ve alınan oğul tekrar ananın bulunduğu dala toplanır.
Oğulun alınacağı kovan sepet veya teneke bir parça bal veya koyu şeker şurubu sürülmesi faydadan hali değildir.
Herhangi bir kaba böylece alınarak sakinleşen oğul, yerinde fazla bekletilmeden daima bırakılacağı esas yerine götürülerek kovana yerleştirmelidir. Aksi takdirde, sakinleşen arılar bir müddet sonra kovan yerini belleme ve muhitini tanıma uçuşuna çıkacaklarından, akşam üstü geç vakit esas yerine götürülen oğul arıları ertesi gün işten döndüklerinde, bir gün evvel tanıdıkları muhite dönerek kovanlarını ararlar. Bulamayınca da ya eski kovanlarına gider yahut da başka kovanlara girerek telef olurlar.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR