Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
“Gribe iyi geliyor” diye bilinenler,  gerçekten faydalı mı?
Şarköy’de Meyveciliğe  Büyükşehir Desteği
OBEZİTE İLE BAŞ ETMENİN 7 YOLU

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

OĞULUN FENNİ KOVANA YERLEŞTİRİLMESİ

OĞULUN FENNİ KOVANA YERLEŞTİRİLMESİ
22.06.2017 / 11:35
Çerçevelerine en iyisi sun’î petek takılmış, yoksa balmumundan veyahut da eski boş peteklerden bağlamak suretiyle başlangıç yapılmış olan fennî kovanın birinci katı, bahçenin veya arılığın münasip gölge bir yerine konularak mümkünse uçma deliği doğu veya güneye gelecek şekilde yerleştirilir.
Elde varsa kabartılmış bir petek veya başka bir kovandan alınmış yavrulu bir çerçeve koymak çok faydalıdır.
Kovan’ın uçma deliği hizasına bir kapak veya tahta parçası konularak üzerine çarşaf serilir ve arının oğul arısı bu çarşaf üzerine kovanın uçma deliği önüne silkilir. Çarşafın kenarının uçma deliği önüne raptiylemek de işi kolaylaştırır.
Arılar kovanın içindeki mum kokusuna koyun sürüsü gibi sessiz ve sakin girmeye başlarlar. Başka tarafa yönelen birkaç arı tavuk teleği ile uçma deliği önüne süpürülür. Bu usulde kovana oğulun yerleştirilmesi hem gayet zevkli ve hem de ana arının kovana girip girmediğini kontrol etme bakımından faydalıdır.
Oğul yerleştirilecek kovanın bütün çerçevelerini doldurmaya lüzum yoktur. Oğulun kuvvetine göre birkaç mumlu çerçeve konulur. Bazı çok kuvvetli oğullar için iki kata dahi çerçeve doldurulduğu vakidir.
Ufak oğulları, çerçeveler konduktan sonra kovanın kenarında kalan boşluğa silkmek suretiyle kovana yerleştirileceği gibi, kuluçkalık sandığı üzerine boş olarak ballığı koyup bunun içine, kuluçka sandığı çerçeveleri üstüne oğulu silkmek suretiyle de bu iş yapılabilir. Arılar birkaç dakika içinde kuluçkalığa inerek petekler üzerine yerleşirler.
Arıları kovana yerleştirdikten birkaç saat sonra, arıların işgal etmiş olduğu mumlu çerçevelerden gayrisini almalı ve arılı çerçeveleri kovanın bir köşesine iterek bölme tahtasını koymalıdır.
O akşam yemlikle arılara şurup vermeli ve kovanın uçma deliğini oğulun kuvvetiyle mütenasip olarak daraltmalıdır.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR