Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Santranç  turnuvası  Dünya’da da  izleniyor
AŞKLA SARILMAK  KALP HASTALIĞI  RİSKİNİ  AZALTIYOR
BÜYÜKŞEHİR’E BAĞIMSIZ ADAY ETHEM ARDA

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

OĞULUN UZAKLARA KAÇMASINI ÖNLEMEK

OĞULUN UZAKLARA KAÇMASINI ÖNLEMEK
23.06.2017 / 11:34
Oğulu arılık civarında bir yere kondurmak için, taş teneke çalarak gürültü yapmakta ve üzerlerine toprak atmakta fayda yoktur. Bunlar bilâkis arıyı ürkütür daha uzaklara kaçmasına sebep olur. Atılan topraktan ana arının zedelenmesi de muhtemeldir.
Oğulu arılık civarında bir yere kondurmak için, her şeyden evvel çıkan oğulun o civarda konabileceği müsait bir yer hazırlamalıdır. Ağaçsız bir merada veya tarlada bulunan arıların vereceği oğulların kaçamaması için, arılığın birkaç metre önüne ağaç dalları dikmek ve bunların uçlarını oğul mevsiminde ara sıra oğul otu ile oğmak faydalıdır. Bu gibi ağaçsız yerlerdeki arılıklar üzerine güneşten korunması için yapılan sayvan çardaklar oğulların konmasına müsaittir.
Çıktığı görülen oğulun uzaklara kaçmasını önlemek için en iyi usul, varsa bir pulverizatörle yoksa maşraba ile arıların üzerine su serpmektir. Yağmur yağdığı zehabına kapılan oğul hemen yakın bir yere konar.
Oğulları kondukları yerde uzun müddet bekletmeyerek almalıdır. Aksi halde arılar kaçabileceği gibi hırçınlaşırlar da. Mecburiyet altında birkaç saat açıkta bırakılacak oğulların üzerine serinlik temini için, bez, çarşaf v.s. ile gölgelik yapmak faydalıdır.
ANA ARININ BİR KANADINI KESMEK SURETİYLE OĞULUN UZAKLARA KAÇMASINI ÖNLEMEK
Ana arının kanadının birini üçte bir nisbetinde ucundan, kesmek suretiyle ilk oğulun uzaklara kaçması önlenebilir.
Ananın kanadını kesmek için, ana arı sağ elin baş ve şahadet parmaklarıyla kanatlarından tutularak, sol elin baş ve şahadet parmakları arasına ananın baş tarafı avuç içine doğru, göğsü baş parmağa sırtı işaret parmağına gelecek şekilde alınır. Sağ ele alınan keskin bir makasla ana arının kanadının ucu 1/3 nisbetinde kesilir.
Birinci oğullarda kanadı kesik olan bu eski ve yaşlı ana kovanı terkedeceğinden, bir kanadı kesik olduğu için uzaklara uçamayarak hemen kovan civarında bir yere konar ve böylece oğulda oraya sarar.
Ana ekseriya kovan civarında yüksekçe bir yere veya ağaç dalına konamamakta ve ana arı yere düşmektedir. Bu halde yapılacak iş bir kısım arı ile yerde bulunan anayı alarak, oğul konmak için hazırlanmış peteğin içine koymalı ve oğul veren kovanı yerinden kaldırarak, aynı yere bu yeni kovanı koymalıdır. Bu takdirde, anasız kalan bu birinci oğul tabiatiyle eski yerine döneceğinden oğul böylece yeni kovana kolaylıkla alınmış olur. Birkaç saat sonra kovan buradan alınıp başka bir yere ve eski oğul veren kovan da yine yerine konulabileceği gibi, aynı şekilde de bırakılabilir. Bu şekilde bırakıldığı takdirde oğul veren kovan dış işlerde çalışan arıları eski yerlerine dönerek birinci oğulu daha da kuvvetlendirecektir. Oğul veren kovanın ise oğul verme arzusu sönerek iki ve üçüncü oğulları vermeyecek ve böylece zayıflamayarak verimsiz bir hale gelmeyecektir.
Bu usul, arıların oğul vereceği mevsimde dikkat ve sabırla arılıkta beklemek şartıyla faydalıdır. Oğulun kaçmaması ve yüksek yerlere konmamasını sağlar. Fakat, 3 - 5 dakikayı geçmeyen oğul verme hadisesinde arıcı arılığında bulunmaz ve işe müdahale etmezse ve arılarında mühim bir kısmı ananın yere düştüğünü farketmeyerek üzerinde toplanamazsa, ana arının kurbağa ve kertenkelelere yem olacağı ve çıkan Oğulun da kovana geri döneceği tabiîdir.
Kanadı kesilen anaları işçi arıların öldürerek yeni ana yetiştirdikleri de müşahede edilmiştir.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR