Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Çocuk Oyunları Tiyatro Festivali Perdelerini Açıyor
Başkan Albayrak Çerkezköy'deki Yatırımları İnceledi
Evrenin Müziği Resim Sergisinin açılışı yapıldı

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

OĞULUN HİÇBİR YERE KONMADAN DOĞRUDAN KOVANA ALINMASI MÜMKÜN MÜDÜR?

OĞULUN HİÇBİR YERE KONMADAN DOĞRUDAN KOVANA ALINMASI MÜMKÜN MÜDÜR?
27.06.2017 / 10:16
Oğulların doğrudan doğruya çıkar çıkmaz kovana girmesini sağlamaya eskiden beri arıcılar çalışmaktadırlar. Bilhassa ormanlarda arı avlamayı sanat haline getirenler bu hususta bazı başarılı neticeler almışlardır. Amasya ve Tokat havalisinde bu usulle hâlâ oğul yakalayan avcılar vardır. Bunlar, adi kovanlara 8-10 senelik eski fakat küfsüz, siyah petek, biraz bal ve gülsuyu dökerek arıların mebzul olduğu kayalıklar civarına, orman içi dere boylarına oğul mevsiminde yerleştirmektedirler. Birkaç gün sonra gittiklerinde kovanlarında arıların çalışmakta olduğunu görerek arılıklarına getirmektedirler.
Oğul çıkmada veya çıkarak bir yere konduktan sonra kılavuz arılar bu barınakları kokularıyla bularak aileyi yerleştirmektedirler.
Piyasaya oğul çeken ilâcı adıyla çıkarılan şeyler, arıları cezbedici kokulu mayiden başka birşey değildirler.
Bu hususta yapılan bir tecrübede:
Boş fennî kovanlar içerisine 6 - 7 senelik kabartılmış eski siyah ikişer petek ile sun’î petek levhaları takılmış çerçeveler konuldu. Kabartılmış peteklere biraz bal ile oğul çeken ilâcından kovanın iç cidarlarına sürülerek kovan kapatıldı. Uçma deliği 10 cm kadar daraltılarak esasen dört duvar içi olan arılıkta, 2 metre kadar yüksek olan duvarın üzerine, asmaların gölgesi altına, uçma deliği arılığa bakacak şekilde 2 kovan yerleştirildi. Bir kovan da ayva ağacının dalları üzerine konuldu.
Duvar üzerindeki kovanların birinde 4. gün ilkindide eve gelindiğinde bir oğulun çalıştığı görüldü, ikinci kovana giren oğul evvelâ kovan kapağına konarak salkım yapmış ve yarım saat sonra kovana sükûnetle girdiği görülmüştür. Ayva ağacının dalları arasına yerleştirilen üçüncü kovana, arılar oğul vermiş ve elma ağacına sarmış olduğu halde oğul girmemiş boş kalmıştır.
Oğulların kolay yakalanması bahsinde şunu da hatırlatmak faydalı olur ki, herhangi bir sebeple oğul verme zamanında arılıktan muvakkaten ayrılınacak olursa, oğul vereceği tesbit edilmiş veya kuvvetle muhtemel olan kovanların uçma deliği önüne bir ana ızgarası parçası koymalıdır. Bu sayede ana arı ızgara sebebiyle uçma deliğinden dışarı çıkamaz ve dolayısıyla da arılığa dönülene kadar oğul hadisesi önlenmiş olur.
Oğulları kolay yakalamak, uzaklara kaçmasını önlemek gibi külfetli tedbirlere başvurmaktansa, oğula hazırlanmış kuvvetli ailelerden sun’î oğul almak daha kolay, emin ve faydalıdır.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR