Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
“Gribe iyi geliyor” diye bilinenler,  gerçekten faydalı mı?
Şarköy’de Meyveciliğe  Büyükşehir Desteği
OBEZİTE İLE BAŞ ETMENİN 7 YOLU

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

KOVANA YERLEŞTİRİLEN OĞULUN KAÇMASINI ÖNLEMEK

KOVANA YERLEŞTİRİLEN OĞULUN KAÇMASINI ÖNLEMEK
28.06.2017 / 11:48
Bazen kovana konulan oğulun kaçtığı görülür. Bunun sebepleri şunlardır:
1- Oğulun yerleştirildiği boş kovan uzun zaman güneş altında kalmış sıcak bir kovansa, oğullar ekseriya hemen o gün kovanı terkederek kaçarlar. Bu sebeple oğul yerleştirilecek boş kovan içerden gölge yerden getirilmelidir.
2- Oğul arılarının yerleştirildiği kovanları gölge bir yere koymalıdır. Bahusus üzeri saçla örtülü düz kapaklı kovanlarda bu iki hususa dikkat etmelidir.
3- Oğul kovana yerleştirildikten birkaç saat sonra kovanı açarak arıların işgal etmiş olduğu çerçeveleri bırakıp diğerlerini almalıdır. Arılı çerçeveleri kovanın bir kenarına itmeli ve bir bölme tahtası ile kovan hacmini daraltmalıdır.
4- Oğul arılarının kovana yerleştirildiği akşam ile onu müteakip birkaç akşam yemlikle arılara şurup vererek, arıların yeni barınaklarını kolaylıkla inşa etmelerine yardım etmeli ve açlık sebebi ile arıların kovanlarını terketmelerine meydan vermemelidir.
5- Yukarıdaki hususlara dikkat ettikten sonra, oğul arılarının hiç bir surette kovanı terkedip kaçmasını önleyecek en önemli bir şey de:
Oğulun yerleştirildiği kovana, başka bir kovandan alınmış ve arıları silkilmiş açık yavrulu gözlü bir petek ilâve etmektedir. Eğer başka bir fennî kovan yok veya civardan yavrulu bir çerçeve temini mümkün değilse adi kovanların arkasından el ayası kadar açık yavrulu gözlü bir petek parçası alarak bunu boş çerçevelerden birinin kenarına yerleştirmeli ve bu çerçeveyi oğul konan kovana bırakmalıdır.
Bu sayede, anası mülekkah olmayan son oğulların, anasının çiftIeşme uçuşuna çıktığında, kovandaki diğer arıların ana arıyı takip ederek kaçmaları ihtimali de önlenmiş olur.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR