Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Çocuk Oyunları Tiyatro Festivali Perdelerini Açıyor
Başkan Albayrak Çerkezköy'deki Yatırımları İnceledi
Evrenin Müziği Resim Sergisinin açılışı yapıldı

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

KOVANIN OĞUL VERMESİNİ ÖNLEMEK

KOVANIN OĞUL VERMESİNİ ÖNLEMEK
29.06.2017 / 11:42
Arılardan oğul alınıp alınmayacağını fenni arıcı, maksat ve ihtiyaca göre tanzim etmelidir. Kovanlarının sayısını arttırmak ihtiyacını hisseden arıcılar da oğul arzusunu önlemek zorundadırlar. Çünkü oğul veren kovanlar 2-3 ve hatta 4’e bölüneceklerinden zayıflarlar ve bal yapamadıkları gibi bazen kışa da giremezler.
Bu bakımdan arılara oğul verdirmemek için aşağıda sıralanan tedbirler alınmalıdır.
1- Kovanı bilhassa yazın gölge, serince bir yerde bırakmalıdır. Bu mümkün değilse, Atalarımızın “Yazın örtü, kışın kuytu” dediği gibi kovanların üzerine ot, sap, saz, ağaç dalı, boş ballık koymak v.s gibi şeylerle gölgelendirmeli ve kovanları tercihen beyaza boyamalıdır. Bilhassa düz kapaklı ve üzeri saç-çinko kaplı kovanlarda örtü işine pek önem verilmelidir.
2- Ana arının yumurtlamasının tahdit edilmemesi için kovanda varsa çarpık ve gayri muntazam gömeçler çıkarılmalı ve kovanın kolaylıkla havalanabilmesi temin edilmelidir. Uçma deliğini kovanın kuvvetiyle mütenasip olarak geniş tutmalı ve gerekiyorsa boydan boya açmalıdır.
3- Sık sık oğul vermeyen cins arılardan damızlık seçmelidir.
4- Aile geliştikçe sun’î petek levhaları takılmış çerçeveler ilâve etmeli ve ballığı tam zamanında koyarak arıların ikinci kata çıkmasına yardım etmelidir.
5- Kovan gövdesinde bulunan ballı çerçeveleri ikinci katın kenarlarına dizmeli ve üst kattan alınan boş petekleri bunların yerine koymalıdır.
6- İşçi arılarda pek fazla bir kalabalık görüldüğü takdirde, kuluçkalıkta bulunan örtük gözlü yavrulu çerçevelerden birkaç tanesini alarak zayıf kovanlara vermeli ve alınan bu çerçeveler yerine yapma petek veya başlangıçlı çerçeveler koymalıdır.
7- Anası genç olan kovanların çabuk oğula yatmadığına nazara alarak genç analı kovanları bala bırakmalıdır.
8- Mevsimin çok müsait ve nektarın bol olduğu zamanlarda kovanın ana arısını alarak yerine henüz çıkmak üzere olan genç ana memesini havi petek koymalıdır.
9- Bazı ileri arıcıların yaptığı gibi, anayı ve bahusus değiştirilmesi icap eden yaşlı anaları iki parmak arasında ezerek öldürmeli ve kovanın içine atarak ailenin yeni baştan kendisine bir ana arı yetiştirmesini sağlamalıdır. Bu sayede en az 25 gün kovanda yumurtlama olmayacağından hem arı mevcudu artmayarak oğul arzusu söner ve hem de işçi arılar bol bal toplama zamanında yavru bakım ve beslenmesiyle uğraşmayarak yalnız bala çalışırlar.
10- Muayene esnasında görülen ana memelerini bozmalı ve her işi her on günde bir tekrarlamalıdır.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR