Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Sosyal Güvenlik şemsiyesi delik deşik oldu
Kavaklı’da  Tarım Organize Sanayi Bölgesi  Kuruluyor
Klasik Araçlar  18 Mayıs’ta  Uzunköprü’de

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

BİRİNCİ OĞULDAN SONRA KOVANA OĞUL VERDİRMEMEK

BİRİNCİ OĞULDAN SONRA KOVANA OĞUL VERDİRMEMEK
30.06.2017 / 11:50
Yukarıdaki sırayla hususlara riayet edildiğinde arıların oğul verme arzusu söndürülürse de, tabiat şartlarının arılar için çok uygun gittiği bazı senelerde yine de arıların oğul vermesine mani olunamamaktadır. 1952 yılında Turhal’da büyük bir zahmet ihtiyarı ile çerçevelerdeki bütün arıları silkerek iyice tetkik edip birer birer bozduğumuz 10 adet ana memesi yerine 4 gün sonra arıların 25-30 tane ve onları da dibinden tamamen kazımak suretiyle bozduktan 5 - 6 gün sonra 40 - 50 adet ana memesi yaptıklarına şahit olduk.
Anadolu’da bilhassa ender rastlanan böyle verimli yıllarda kuvvetli arı ailelerinden birer kuvvetli oğul almak fırsatını da kaçırmamalıdır. Çünkü böyle yıllarda oğul arılarından da bal istihsali mümkün olmaktadır. Gündönümünden evvel hele Mayıs ayında çıkan kuvvetli oğullar pek makbuldür.
Birinci oğuldan sonra kovana oğul verdirmemek için oğul veren kovan açılır ve çerçeveler birer birer dikkatlice muayene edilerek mevcut ana memelerinden en sağlam bir iki tanesi bırakılarak diğerleri bozulur.
Birinci oğuldan sonra şu suretle de oğul arzusunu söndürmeye çalışmak da güzel bir tedbirdir.
Oğul veren kovan yerinden kaldırılarak başka bir yere bırakılır. Bu kovanın vermiş olduğu oğul o gün diğer boş bir kovana yerleştirildikten sonra, hemen kaldırılan eski kovanın yerine konulur.
Böylece oğul veren kovandaki arıların mühim bir kısmı eski alıştıkları yere gelerek oğula iltihak edeceklerinden bu sayede hem birinci oğul daha da kuvvetlendirilmiş olarak pek değerlenir ve hem o oğul veren kovan, sekenesinin mühim bir kısmını kaybettiğinden oğul arzusu söner:
OĞUL, GÜNÜN HANGİ SAATLERİNDE ÇIKAR?
Umumiyetle oğullar havanın sıcak, rüzgârsız ve sakin olduğu bir günde sabah saat 8 - 8.30’dan saat 15’e kadar çıkmaktadır.
Kovanın oğul verme hadisesi 3 dakika gibi kısa bir zamanda bittiğinden kovanların oğul vermesi yaklaştığı zaman arılıkta bekçi bırakması faydalı olur.
Herhangi bir sebeple arılıktan oğul verme zamanında, ayrılınacak olursa, oğul vermesi muhtemel kovanların önüne ana ızgarası koymalıdır ki, ana arı dışarıya çıkmasın ve dolayısıyla da, kovan arılığa dönülene kadar oğul vermemiş olsun.
Arı ailelerinin sayısını artırmak isteyen sayın arıcılarımızın mayıs ayına kadar yapacakları en önemli iş; arıları varsa geçen yıldan kalan ve değerlendirilemeyen ballar ile, yoksa şeker şerbeti ile beslemeyi ihmal etmemelidirler.
Şeker şerbetinin nasıl hazırlanacağı ve ne şekilde verileceğini arıcılarımız, radyo konuşmalarını takip, arıcılık kitaplarını tetkik etmek, mahalli Tarım Teşkilâtına veya çevrelerindeki Teknik Arıcılara sormak suretiyle öğrenebilirler.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR