Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
“Gribe iyi geliyor” diye bilinenler,  gerçekten faydalı mı?
Şarköy’de Meyveciliğe  Büyükşehir Desteği
OBEZİTE İLE BAŞ ETMENİN 7 YOLU

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

SUNİ OĞUL VE FAYDALARI

SUNİ OĞUL VE FAYDALARI
01.07.2017 / 09:17
Arıların tabiî olarak oğul vermelerini beklemeden bizzat arıcı tarafından alınan oğula suni oğul denir. Sun’î oğulun faydaları şunlardır:
1- Arıların oğul verme hâdisesi kısa bir zamanda olmakta, yani oğulun kovandan çıkıp bir yerde salkım yapması 5 dakikayı geçmemektedir. Bu kısa zamanda arının oğul verdiğini göremediğiniz takdirde aylardır, büyük ümitlerle beklediğimiz oğulu kaybeder, kaçırabiliriz. Arılarımızdan sun’î oğul aldığımız takdirde böyle arıcıyı üzecek bir ihtimal mevcut olmaz.
2- Gün dönümünden sonra çıkan oğullar daha sun’î petekleri tamamen kabartıp barınağını inşa etmeden, ekseriya ortalıkta balözü ve çiçektozu kaynakları azalmakta dolayısiyle de bu oğullar bal toplayamadıklarından bize bal veremediği gibi kendi kışlık ihtiyaçlarını dahi biriktirememektedirler. Kışa böylece zayıf giren oğullar ya kışı geçirmeyerek ölmekte yahut da bahara çok zayıf çıkmakta o sene de bir randıman alınamamaktadır.
Halbuki en iyi cins, munis ve en kuvvetli kovanlarımızdan mevsimin en müsait gittiği zamanda ve meselâ mayıs ayında sun’î oğul alabiliriz.
3- Sun’î oğulları istediğimiz anda ve meselâ boş olduğumuz bir hafta tatilinde alabiliriz. Ve her türlü hazırlığımızı o gün için ikmal edebiliriz. Halbuki beklemediğimiz bir anda çıkan bir oğul bizi şaşırtabilir. Kovanımız, sun’î petek takılmış çerçevelerimiz o gün için hazır olmayabilir. Veya o gün mühim ve müstacel bir işimiz bizi oğu-lu almaktan vazgeçirtebilir. Bu sebeple sun’î oğul faydalıdır.
4- Arılarımızın tabiî oğul vermelerini beklemeden sun’î oğullar almak suretiyle kovanlarımızın sayısını kolaylıkla artırabiliriz.
HANGİ KOVANDAN SUNÎ OĞUL ALALIM?
Bol ve iyi yumurtlaycı ana arıya sahip, arıları halim selim, ve çalışkan olup çok sokucu ve saldırıcı olmayan, hortumları uzun olup çok bal toplayan, çabuk çabuk oğul vermeyen iyi cins arılardan oğul almalıdır.
Hırçın ve çok sokucu, yağmacılığı seven kötü huylu arılardan oğul almamalıdır.
Sun’î oğulu, mümkün mertebe oğul verme temayülünde bulunan kuvvetli kovanlardan almalı ve oğul alacağımız kovan ile oğul koyacağımız kovan mümkünse aynı biçim ve renkte olmalıdır.
Sun’î oğul almak için birçok usuller vardır. En pratik olanlarını izah edeceğiz.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR