Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Çocuk Oyunları Tiyatro Festivali Perdelerini Açıyor
Başkan Albayrak Çerkezköy'deki Yatırımları İnceledi
Evrenin Müziği Resim Sergisinin açılışı yapıldı

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

İKİ AİLEDEN BİR SUNİ OĞUL ALMAK

İKİ AİLEDEN BİR SUNİ OĞUL ALMAK
04.07.2017 / 11:53
Bu usulde her kovan mevcudundan daha az nispette yardım etmiş olacak ve birinciye nispeten oğul alınan kovanlar daha az zayıflamış olacaktır. Bu usulde kovanın birinden yalnız arısız yavrulu çerçeve, diğerinden de dış işlerde çalışan arılar alınmış olacaktır.
Dışişlerde çalışan arılarını alacağımız kovanı yerinden kaldırarak 5-10 metre uzakta başka bir yere koyarız ve bu kovanın yerinde, oğul alacağımız boş kovanı bırakırız. Böylece ne olacaktır. Yerinden kaldırdığımız kovanın dış işlerde çalışan arıları, eski alıştıkları yer olan şimdiki boş kovanı koyduğumuz yere geleceklerdir.
Yavrulu çerçeve alacağımız ikinci kovanı açar ve içerisinden 4 - 5 tane yavrulu çerçeve alarak arılarını silker bu çerçeveleri yeni kovanın içerisine koyarız. Bu yavrulu çerçeveler üzerindeki arılar tamamen silkileceği gibi; iyice silkmeden üzerindeki arılarla da beraber alsak olabilir. Çünkü saat 10-14 arasında petekler üzerinde dış işlere çıkmayan genç arılar bulunacağından ve bunlar da pek kavga yapamayacaklarından diğer kovanın dış işlerde çalışan arıları ile çarpışmayacaklardır.
Tabiidir ki yeni kovanda yine ana arı yoktur. Varsa ana, ana memesi verilir. Yoksa arıların kendilerine ana yetiştirmeleri takip ve kontrol edilir.
Birinci şekilde alınan oğula bölme oğul, ikinci şekilde alınan oğula uçurma oğul denilebilir. Sun’î oğullar böyle iki kovandan alınabildiği gibi 3 - 4 kovandan da alınabilirler. Meselâ 3 aileden alınırken, birinden yavru, ikincisinden petekler üzerindeki genç arıları silkmek, üçüncüsünden dış işlerde çalışan uçan arıları almak gibi, 3 ve 4’lü usullerde tabiatile arıların birleştirilmesi bahsinde unsiyet peydah ettirme hususu göz önüne alınacaktır.
Şu şekilde de sun’î oğul alınır ve buna da süpürme oğul denilebilir. Meselâ suni petek levhaları takılmış çerçeveleri havi bir kovan oğul alınmak üzere yerinden kaldırılmış kuvvetli bir kovanın yerine konulur.
Yerinden kaldırılmış bu kovandan 5 - 6 adet çerçeve alınarak üzerindeki arılar, boş kovanın içerisine silkilir ve süpürülür. Yalnız bu çeşit sun’î oğul almada dikkat edilecek husus ana arının yeni oğul konacak boş kovana diğer silkilen arılarla beraber verilmesidir. Bu takdirde ne yapmış olduk. Diğer kuvvetli kovandan, yalnız ana arı, genç dış işlere çıkmamış arılar ve dışarda çalışan arıların tamamı yerinden kaldırılmış yani oğul alınmış kovanda bu defa ana olmadığından, «Yetim Kovanlara ana verilmesi ve yaşlı anaların değiştirilmesi bahislerinde» izah edildiği şekilde ana yaptırılır.
Bu son usulde yani süpürme oğul dediğimiz usulde Sun’î Oğul alırken yeni kovana birkaç adet yavrulu çerçeve ilâve edersek, en iyi sun’î oğulu almış oluruz. Çünkü her iki kovanda da yavru ve genç arılar bırakılmış olacaktır.
Arıcı kendi mantık ve muhakemesini kullanarak yukardaki sebillerde lüzum ve ihtiyaca duruma göre sun’î oğul alabilir.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR