Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
“Gribe iyi geliyor” diye bilinenler,  gerçekten faydalı mı?
Şarköy’de Meyveciliğe  Büyükşehir Desteği
OBEZİTE İLE BAŞ ETMENİN 7 YOLU

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

SUNİ OĞULUN BAKIMI

SUNİ OĞULUN BAKIMI
05.07.2017 / 11:51
Yeni alınan oğullara 2-3 akşam şerbet verilmesi faydalı olacağı gibi, ana yaptırılacak kovanlara da ana çıkana kadar 2-5 günde bir defa akşamları şerbet verilmesi faydalıdır. Alınan oğullarda arıların işgal etmiş olduğu çerçeveleri bırakıp diğer boşlar alındığı gibi, yavrulu peteklerdeki arıların doğması ile kuvvetlenen oğul veya anaç kovana lüzumuna göre boş çerçeveler ilâve edilir.
Yağmacılığa ve sekenesinin mühim bir kısmını kaybeden ailenin üşümesine meydan vermemek için uçma delikleri birkaç gün dağıtılmalıdır.
Kovan ara sıra muayene edilerek ana arı yapıp, yapmadığı, ana arının çiftleşme uçuşundan dönüp yumurtlamaya başlayıp başlamadığı kontrol edilmeli ve şayet kovanlarda bir aksaklık görülür ise, mahsus bahislerinde anlatıldığı üzere gerekli tedbirler alınarak kovanda yalancı ana teşekkülüne meydan verilmemelidir.
Şurasını da kaydedelim ki; bölünen anasız kovan ana arı yapar mı, yapamaz mı diye pek vesvese duyup endişelenerek sık sık kovanı da açmamalıdır. Bir süre önce Nisan ayında Urfa Çekirge Mücadelesine hareketim tellenince, hareket edeceğim 23 Nisan sabahı erkenden 10’ar çerçeveli iki kovanımdan beşer çerçeve alarak iki ayrı boş kovana yerleştirdim. Sun’î petek takılmış boş çerçeveleri kovanın alt katını tamamen doldurdum. 24 Mayıs’ta eve dönünce ilk işim sun’î oğulları muayene etmek oldu. Her iki sun’î oğul da ana yetiştirmiş, çiftleşmiş ve petek gözlerine taptaze yumurtalarını dökmüştü. Oğullar alt katı tamamen dolduramamışlardı. Fakat oğul alınan kovanlar ilâve ettiğim boş petekleri hep kabartmış yavru ve bal koymaya başlamışlardı.
İLKEL KOVANLARDAN FENNİ KOVANLARA SUNÎ OĞUL ALMAK
Bu iş, elde yedek bir ana arı, ana memesi yahut da yumurta veya genç sürfeli bir çerçeve olup olmadığına göre değişir. Adi arısı olup da fennî arıcılığa başlayacaklar için kolay bir yoldur. Civarda varsa fennî bir arıcıdan ana memesini havi veyahut da yumurta veya genç sürfeleri mevcut bir çerçeve alınır. Bu da mümkün olmazsa adi kovanın arkasından önünden yavru ve yumurtayı havi bir parça petek kesilerek bir çerçeveye yerleştirilir. Yapma petek takılmış çerçeveler ile birlikte boş bir fenni kovana konulur. Adi kovan yerinden kaldırılır. 5-10 metre uzak bir yere bırakılır. Bunun yerine boş fenni kovan konulur. (Bu işi arıların mühim bir kısmının dışarıda olduğu saat 10-12 arasında yapmalıdır) Adi kovanın dış işlerde çalışan arıları eski yerlerine dönünce, (eğer eski yerlerinin hemen yakınında başka adi kovanlar yok ise) mecburen fenni kovanın içine gireceklerdir. Bu usulde dikkat edilecek husus hemen yakınlarda başka adi arı kovanları bulunmaması ve mümkün mertebe bu boş fenni kovanı maskeliyerek bilhassa ön kısmını, adi kovanın ön kısmına benzer şekilde bir iki gün evvel toprak veya mayıs ile sıvamalıdır. Eğer oğul almak için kaldırılan ve yerine boş kovan bırakılan yerin hemen yakınlarında adi kovanlar varsa, mecburen bu kovanların ağzını 1-2 gün geceden bir bezle kapamalıdır.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR