Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
“Gribe iyi geliyor” diye bilinenler,  gerçekten faydalı mı?
Şarköy’de Meyveciliğe  Büyükşehir Desteği
OBEZİTE İLE BAŞ ETMENİN 7 YOLU

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

SUNİ OĞUL ALMAK İÇİN BAŞKA USULLER

SUNİ OĞUL ALMAK İÇİN BAŞKA USULLER
06.07.2017 / 11:52
Aktarma bahsinde anlatıldığı üzere, duman vermek ve tırtıkla-mak suretiyle, adî kovanın arka boş kısmında, yahut da bir torba, 1 teneke veya külekte toplanan arılar, boş fennî kovanın önüne serilen bir çarşafa oğul arısı gibi silkilir. Arılar derhal içerdeki mum kokusunu alarak, koyun sürüsü gibi kovana girmeye başlarlar, içeriye girmekte olan ve çarşaf üzerinde bulunan arılara dikkatle bakarak içlerinde ana arının olup olmadığına bakılır. Eğer ana arı bu arıların içinde var ise kovana girmesi takip edilir veya elle tutularak kovan’ın içine atılır. İşte mükemmel bir oğul alınmıştır. Daha kuvvetlenmesi için hemen boş kovanı eski arının yerine eski kovanı da uzakça bir yer bırakmalıdır.
İlkel kovan anasız kalır ise de, içerde daha arı kalacağından ve taze sürfelerde bulunacağından kendilerine ana yapılır. Yavrulu peteklerden çıkan arılarda kısa zamanda kuvvetlenir.
Şayet çarşafa silkilen arı topluluğunda ana arı görülemez ise adî sepetteki duman verme ve tırtıklama ameliyesini bir iki defa daha tekrarlayarak ana arının çıkmasını sağlamalıdır. Yine çıkarmak veya fennî kovana diğer arılarla girip girmediğini kontrol edemezseniz o zaman mecburen yeni fennî kovana yavrulu bir çerçeve ilâve gerekir. Esasen yavrulu bir çerçeve ilâvesi kovana konulan oğulların kaçmasını önlemek için de en iyi bir tedbirdir.
Üstüvanî sepet ve prizma şeklindeki sandık kovanların mayıs ayında arka kısmını açınca, arıların arka tarafta oğul gibi salkım yaparak mum inşa etmekte olduğu ve gerilerde toplandığı görülür. Bu takdirde hiç duman verme ve tırtıklama ameliyesine lüzum görmeden de (Elde birkaç yavrulu çerçeve varsa eğer) hemen yapma ve yavrulu çerçeveleri havi boş kovanın önüne veya içerisine adî kovan kucaklanarak getirilir ve arka kısmı aşağıya getirilerek silkilir.
Konunun başında da belirtildiği üzere sun’î oğullar kuvvetli kovanlardan alınır.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR