Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Sosyal Güvenlik şemsiyesi delik deşik oldu
Kavaklı’da  Tarım Organize Sanayi Bölgesi  Kuruluyor
Klasik Araçlar  18 Mayıs’ta  Uzunköprü’de

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

BAL HASADI - 1-

BAL HASADI - 1-
07.07.2017 / 11:45
Bal hasadı bazı bölgelerde, kovanların ilkbahar muayenesinin yapıldığı Nisan ayından 45-60 gün sonra, bazı bölgelerde ise Ağustos veya Eylül ayında yapılır. Fenni kovanlarda, her ne zaman olursa olsun, eklemeler dolduktan ve bal iyice olgunlaştıktan sonra hasadı yapmalıdır. Olgunlaşmış balların uzun müddet kovanda kalması, renklerinin koyu­laşmasına ve dolayısıyla de bilhassa gümeç ve seksiyon ballarında de­ğerinin düşmesine sebep olacağı gibi, yersizlik sebebiyle arıların bal toplamasının duraklamasına ve oğul hazırlığı yapmalarına sebep olur. Nektar kaynaklarının pek gür olduğu senelerde kuvvetli arı aileleri ila­ve edilen eklemeyi bazen 4-7 gün gibi çok kısa bir zamanda dolduru­labilir.
Bu sebeple ballıkta dolmuş ve olgunlaşmış balları hemen almalı, yerlerine suni petekli veya başlangıçlı çerçeveler ilave etmeli, yahut da alınan çerçevelerin balı hemen bal süzme makinesinden geçirilerek balı sızdırmalı ve bu boş petekler tekrar kovana iade edilerek arıların kolaylıkla bu boş kabartılmış petekleri doldurmaları sağlanmalıdır.
Balın olgunlaştığı, çerçevedeki ballı gözlerin tamamen, yahut da asgari dörtte üçünün arılar tarafından mum tabakasıyla sırlanmasından ve hafif bir silkme ile nektarın petek gözlerinden dökülmemesinden anlaşılır. Olgunlaşmamış ballar uzun müddet dayanmaz. Kısa zaman­da sarf edilmediği takdirde tahammür eder bozulur.
Arılar balı olgunlaştırmak için, öğleden sonra ve akşam üstü ve hatta gece kovan kapısı önünde yüzleri kovana dönük olarak kanat çırparlar. Böylece baldaki fazla suyun uçmasına, dolayısıyla da balın ol­gunlaşmasına çalışırlar.
Olgunlaşmamış taze bal sızdırılıp birkaç gün içinde yenilirse daha hafif ve leziz olur ve bal yiyince alerji yapıp karnı ağrıyan bazı kimselere pek dokunmaz.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR