Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Çocuk Oyunları Tiyatro Festivali Perdelerini Açıyor
Başkan Albayrak Çerkezköy'deki Yatırımları İnceledi
Evrenin Müziği Resim Sergisinin açılışı yapıldı

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

BAL HASADI - 2-

BAL HASADI - 2-
08.07.2017 / 09:20
Kovanlar ya sabahları erkenden yahut da akşamları geç vakit sağılırlar. Yağmacılığa meydan vermemek için mümkün mertebe dikkatli olarak işi çabuk bitirmeli kovanları uzun müddet üzeri açık bırakmamalıdır. Kovan sağılırken arılıkta mevcut diğer kovanların sağım sonuna kadar uçma deliğini kapatmak yağmacılığı önlemek bakımından faydalı ve ihtiyatî bir tedbir olur.
Arının sağıldığı mevsimde eğer nektar kaynakları kurumamış olup da arıların bal hasadı devam ediyorsa günün her saatinde arı sağılabilir.
Yeni ve acemi arıcılar mümkün mertebe alt kattan bal almalıdırlar. Gerekirse yan kısımlardan bir iki çerçeve alabilirler.
Kovandan alınacak ballı çerçeveleri içine koyup taşımak üzere, 5-6 çerçeve alabilecek büyüklükte bir sandık yapmalıdır. Bu sandığın yanları ve altı ince tahta veya kontrplaktan yapılmalıdır hafif olsun. Sandığın üst kısmına, her taraftan birer karış sarkacak büyüklükte bir bez alıp, bu bezin bir kenarını sandığın geniş kenarına bir çıta ile çivilemelidir.
Sağım yapılacak kovanın uçma deliğinden körükle duman verilir. Kapak kaldırılır. Örtü bezi veya örtü tahtalarının kenarından da duman verildikten sonra, çerçeveler birer birer gözden geçirilir. Balı olgunlaşmış çerçeveler üzerindeki arılar kuvvetli bir silkme ile kovan önüne dökülür. Kalan birkaç arı da, bir fırça veya hindi teleği ile temizlenir. Bal sandığına konulur. Bez örtü kapatılır. Dolan sandık bal odasına götürülür.
Ballık ile, kuluçkalık arasına, arı kaçıran aleti koymak sureti ile çok kolay sağım yapmakta mümkündür. Üst kattaki arılar, bu aletten aşağı geçer, fakat tekrar yukarıya çıkamazlar.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR