Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Santranç  turnuvası  Dünya’da da  izleniyor
AŞKLA SARILMAK  KALP HASTALIĞI  RİSKİNİ  AZALTIYOR
BÜYÜKŞEHİR’E BAĞIMSIZ ADAY ETHEM ARDA

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

VERİMSİZ SENELERDE BAL SAĞIMI

VERİMSİZ SENELERDE BAL SAĞIMI
10.07.2017 / 11:50
Arıların bal verimi yüzde 90, muhitin iklim ve flora şartları ile ilgilidir. Çeyrek asırdır yurdun muhtelif köşelerinde yaptığımız arıcılıkta, kovanlarımızdan ortalama 50-60 kilo bal aldığımız senelerde oldu (gezdirmeden), 5-6 kilo aldığımız yıllar da oldu. Sabit arıcılıkta dahi yurdumuzda senelerin ve kovanların ortalaması 20-25 kilodan aşağı düşmemektedir. 2 ve hatta bazen 3 yıl üst üste bal alamadığınız çok kısır bir bölgede, 3 veya 4’üncü sene bir bal alınır ki, koymaya yer bulunmaz. Arıların bu kadar balı nereden, nasıl taşıdığına cidden taaccüp edilir.
Bu gibi senelerde, o çevrede bal da çok yüksek fiyat bulunduğundan, biz Eylül başında kovanlardaki bütün balı ekstraktör makinesinden geçirerek süzerdik. Tabii kışlık ihtiyaç olarak beher kovana bırakacağımız 10 kilo balı dahi sağardık. Kovanımızda yalnız kabartılmış petek ile, gözlerin dibince çiçek tozu ve kapalı gözlerde yavru kalırdı. Şurasını hemen hatırlatalım ki, Ağustos sonları Anadolu’da yavrulamanın en az olduğu bir devredir ve kapalı petek gözlerindeki yavrular, petekleri bal süzme makinesinden geçirmenizle ölmezler. Açık sürfeler tabiatıyla bala geçer ve dinlendirmede baldan tamamen ayrılır.
Balın sağımını müteakip, arıları sonbahar şerbetlemesinde bahsettiğimiz şekilde her akşam şuruplamaya başlardık. Bu şuruplama sayesinde ana arıyı tembih ile yumurtlamayı sağlayarak, ailenin kışa genç arılarla girmesini sağladığımız gibi, hem yüksek fiyatla da olsa bal satar, belli müşterilerimizi kaçırmaz ve memnun eder, hem de 150 liralık bala karşılık 30 liralık şekerle arıları kışa hazırlardık. Bu işte şart, geç kalmayıp, arıların sonbahar çiçeklerinden de faydalanmasını mümkün kılmaktır.
Karadeniz bölgesinde, bilhassa orman gülü sebebi ile balın para etmediği ve ilkbaharı arıların çoğalmasına pek elverişli geçtiği için çok oğul alınan ve ucuza satılan yerlerin çevresindeki, arıcılığa pek elverişli köylerde bu usul daha da ileri götürülerek, arı ailesi temelli söndürülür ve ballar tamamen alınır. 300-500 liralık bal alan arıcı, ilkbaharda hemen köyünün aksi yamacında ve engindeki köyden 50 liraya bir oğul alarak yine arıcılığına devam eder.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR