Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Çocuk Oyunları Tiyatro Festivali Perdelerini Açıyor
Başkan Albayrak Çerkezköy'deki Yatırımları İnceledi
Evrenin Müziği Resim Sergisinin açılışı yapıldı

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

KÜLAHSI KOVANLARDAN BAL SAĞIMI NASIL YAPILIR?

KÜLAHSI KOVANLARDAN BAL SAĞIMI NASIL YAPILIR?
11.07.2017 / 11:54
Yurdumuzda külahsı kovanlardaki bal sağımı halâ pek çok yerlerde kovanı suya daldırmak veya kükürt tütsüsü vererek bütün arıları söndürmek suretiyle yapılır. Hasat mevsiminde bir kovanda mevcut olan asgari 20-40 bin mevcutlu bir arı ailesinin bütün fertlerini öldürmek, insanı üzer ve hayvan sevgisi ile hiçbir zaman bağdaşamayacağı gibi milli servetin kaybına da sebep olmaktadır.
Orta Anadolu’da ve bilhassa Trakya’da bu kovanlarla çalışan binlerce arıcının, kredi imkanlarının yetersiz ve fenni kovanların hayli pahalı olduğu bir zamanda modern arıcılığa geçmeleri hem imkansızdır hem de hiçbir tedbir kolay kolay köylülerimizin bu kovanlarla çalışmasını birden bire isteyemez.
Çünkü, bu kovanların da kendine mahsus bir takım kolaylıkları, yazın serin kışın sıcak tutmak gibi özellikleri ve arı ailelerinin sayısını arttırmak isteyenler için fazlaca oğul vermesi ve zayıfça oğulların dahi bu kovanlarda barınakları yapabilmesi ve canlanabilmesi gibi iyi tarafları vardır.
Külahsı kovanlardaki balların sağımı arıyı tanımayanların zannettiği ve korktuğu kadar güç değildir. Arılara dikkatli ve tedbirli yaklaşıldığı, yavaşça hareket edildiği takdirde bu kovanlardaki bütün arıları dışarı çıkarıp, sepetteki balı, bir bal sandığından çıkarır gibi rahatça çıkarmak mümkün olduğu gibi, başka bir sepete oğul arısı gibi alınmış olan bu arıları da yine aynı kovanına iade etmek veya arılıktaki başka zayıf kovanlarla birleştirmek de mümkündür.
Ekim ayının günlük güneşlik bir gününde, bal hasadı yapılacak olan külâhsı kovanın uçma deliklerinden körükle biraz duman verilerek arılar sakinleştirilir. Kovan yavaşça yerinden kaldırılarak arılıktan biraz uzakça bir yere götürülüp yan yatırılır. Kovanın açık olan ağzının üzerine boş bir sepet konulur. Arılı kovanın kaldırıldığı yerde yine varsa boş bir sepet bırakılır ki gelen arılar dağılmasın orada toplansın.
Yan yatırılmış ve üzerine boş bir kovan konulmuş olan sağılacak arının karşısına geçilerek körükle alt kısmından yine şekilde görüldüğü gibi körükle duman verilir. Peteklerin yere dik gelmesine dikkat edilmelidir ki hem petekler kırılmasın ve hem de verilen duman alttan geride sivri kısma ve oradan yukarıya doğru çıkabilsin.
Bir taraftan duman hafif hafif verilirken, arka taraftan bir yardımcı kovanın sivri kısmından geniş kısmına doğru iki eliyle veya eline aldığı iki kalınca çubukla kovanı tırtıklamaya devam eder. Yardımcı yoksa eğer, arıcı körüklemeyi bırakarak bu işi kendisi de yapar.
İşte bu iş ile arıların ballı sepetten yukarıya doğru çıkarak bir koyun sürüsü gibi yukardaki boş sepete dolduğu görülür. Arıların yüzde 95’i ve hatta tırtıklama dikkatla ve sabırla yapılırsa arıların hepsi üstteki boş sepete toplanır.
Arılar böylece çıkarıldıktan sonra üstteki boş sepet alınarak yere konur. Ballı sepetin üst yan kısmında kalan birkaç arı da boş sepetin önüne silkilir.
Kâfi miktar bal sepetten kesildikten sonra, sepet alındığı yere götürülerek konulur. Boş sepetlerdeki arılar, önüne silkilir. Arılar sükûnetle eski kovanlarına dönerler.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR