Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
“Gribe iyi geliyor” diye bilinenler,  gerçekten faydalı mı?
Şarköy’de Meyveciliğe  Büyükşehir Desteği
OBEZİTE İLE BAŞ ETMENİN 7 YOLU

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

BALIN SIZDIRILMASI

BALIN SIZDIRILMASI
12.07.2017 / 12:00
Fenni arıcılıkta bal santrfüj makinelerinden sızdırılır. Gümeç ballarını, bir kazan içerisinde, su ile karıştırdıktan sonra bir müddet ısıtarak sıkmak suretiyle süzme bal elde etmek doğru değildir. Bu şekilde elde edilen süzme bal içerisine birtakım yabancı maddelerle mum kırıntıları, polen tozları, arı ölüleri ve kanatları karışacağından böyle balların rengi ve lezzeti değişir, rayihası azalır dolayısıyle de muhafaza ve satışı zorlaşır.
Gümeç ballarını ekstraktör santrfüj dediğimiz aletle sızdırmak suretiyle gümeç balından sonra en yüksek vasıfta bal elde edilmesi sağlanacağı gibi, bu makine sayesinde, petekler hemen hiç bozulmadan balının sızdırılması mümkün kılındığından dolayı da arıcılıkta verimin artmasına en büyük bir amil olur.
Balı sızdırmak için, evvelâ gömecin üzerindeki sır denilen ince bal mumu tabakası ya arıcı tarağı ile bozulur yahut da iki tarafı keskin bir bıçakla sıyrılır. Böylece sırı bozulan veya ballı çerçeve makinenin içindeki kafese yerleştirilir.
Makinenin kolu başlangıçta yavaş yavaş sonraları biraz daha hızlandırmak suretiyle çevrilir. Petek gözlerindeki bal bu dönme kuvvetiyle çıkarak aletin dibinde toplanır.
İlk çevirmede, çerçevenin dış tarafa bakan kısımlarındaki boşalmaya başlar, iç taraftaki gözler tabiatiyle dolu olduğundan tazyik yaparak peteklerin dış tarafa doğru kambur yapıp çatlamasına ezilip bozulmasına sebep olur. Bunu önlemek için ilk peteğin bir tarafındaki bal tamamen boşalmadan makine durdurularak çerçevelerin yönü değiştirilir ve aynı şekilde çevirmeye devam edilir.
5 - 10 kovanı olanlar için, muhitten emaneten temini mümkün olmadığı takdirde, alınması elzem olan bir alettir.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR