Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Çocuk Oyunları Tiyatro Festivali Perdelerini Açıyor
Başkan Albayrak Çerkezköy'deki Yatırımları İnceledi
Evrenin Müziği Resim Sergisinin açılışı yapıldı

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

BALIN MAKİNESİZ SIZDIRILMASI

BALIN MAKİNESİZ SIZDIRILMASI
13.07.2017 / 12:03
Birkaç kovanla ev ihtiyacı için arıcılık yapanların santrifüj makinesi almaları tabiatiyle iktisadî olmaz. Birkaç çerçeve bal ya komşu bir arıcının veya varsa Teknik Ziraat Teşkilatındaki makinede sızdırılır. Bunlar da yoksa, üzerindeki sır’ı tarak veya bıçak yardımı ile iyice bozulmuş olan çerçeve ters olarak, yani çerçevenin üst (kulaklı) kısmı aşağıya gelecek şekilde, biraz da meyilli olarak bir tepsi üzerine konulur. Sıcakça bir odada birkaç gün böylece kalan çerçevenin içindeki balın mühim bir kısmı süzülmüş olur.
Tepsi üzerindeki çerçevenin, altına sac ayağı ve çok seyrek dokunmuş bir parça tel konularak aynı meyilin verilmesi işi kolaylaştırılır.
SIZDIRILAN BALIN TASFİYESİ
Santrifüj makinesinden çıkarılan bal, evvelâ tel bir süzgeçten geçirilerek içindeki balmumu parçaları, arı ölüleri ve çiçek tozlarından temizlenerek berrak bir hale getirilir. Süzgeçten geçirilen bal altında bir musluğu bulunan, silindir şekildeki dar ve derin dinlendirme kaplarına konularak 30 - 36 derecedeki sıcak bir odada birkaç gün bırakılırsa baldan ağır olan maddeler dibe, hafif olanlar ise üstte toplanır ve bal daha da durularak berraklaşır.
Bal tasfiye kabının musluğu, dipten 6 - 7 cm. yüksekte olduğundan dipteki ağır maddelerle hiç karışmaksızm durulmuş balın akıtılması mümkün olur.
BOŞALAN PETEKLERİN KOVANA VERİLMESİ
Bal sızdırma makinesinden çıkarılmış olan boş çerçeveler içindeki pek cüzi miktardaki balın zayi olmaması, boş peteklerin ertesi yıla kadar daha kolaylıkla ve temizce saklanması için çerçeveleri bir ballığa dizerek akşam üzeri kovana verümelidir.
Boş petekleri kovana verirken üzerlerine az miktarda ılık su püskürtmek, arıların bulaşık balları daha kolaylıkla temizlemesini sağlar. Böylece arılar bir iki gün içerisinde hem petek gözlerinde kalan bal bulaşıklarını alır ve hem de, bıçak veya tarakla sırların bozulması esnasında zedelenen petek gözlerini düzeltirler. Mevsim ve havalar müsait olursa arılar bu boş petekleri kısa zamanda tekrar doldurmak imkânını dahi bulabilirler.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR