Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Başkan Albayrak Sahurda Safaalanlı  ve Karaiğdemirli Vatandaşlarla Buluştu
Hürriyet Mahallesi  Gönül Sofrasında  bir araya  geldi
Sosyal Güvenlik şemsiyesi delik deşik oldu

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

BOŞ PETEKLERİN ERTESİ YILA KADAR MUHAFAZASI

BOŞ PETEKLERİN ERTESİ YILA KADAR MUHAFAZASI
14.07.2017 / 11:43
Arıcının en kıymetli sermayesinin kabartılmış petek olduğu ve arıların bir kilo petek yapmak için asgari 15 kilo bal yemek mecburiyetinde oldukları göz önünde tutularak kabartılmış peteklerin ertesi yıla kadar bozulmadan iyice muhafaza edilmesine, fare, güve tahribatına meydan verilmemesine bilhassa dikkat etmelidir.
Boş petekler ya her tarafı iyice kapalı sandık veya dolaplarda, yahut da altı ve üstü iyice kapatılmış boş ballık veya yedek kuluçkalıklarda muhafaza edilir.
Dolap ve sandıklara bir çıta veya tel gererek kovandaki gibi çerçeveleri asmak faydalı olur.
Boş peteklerin en büyük düşmanı GÜVE’dir. Güve kelebeklerinin petek konan yerlere girmemesi için iyice kapanmalıdır. Muhtemelen güve yumurtalarıyla bulaşmış boş petekler de bulunabileceğinden kışın ara sıra boş peteklerin bulunduğu sandıkta aşağıdaki kimyevi maddeleri kullanmalıdır.
Boş veya kısmen ballı petekleri Güve tahribatından kurtarmak için gül Sedef Petek imalâtevinin satışa arzettiği kolay kullanışlı ve müessir tablet ilâçları vardır. Tarifesi ile birlikte ucuza satılmaktadır. Yalnız şurasını önemle hatırlatmak gerekir ki; güve ilâcı namı altında satılan bu tabletleri bazı acemi arıcılar alarak, tarifesini dikkatle okumadan arılı kovanlarındaki güvelere karşı da kullanmaktadırlar. Netice itibariyle de arıcılıklarını kendi elleriyle söndürmektedirler.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR