Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
“Gribe iyi geliyor” diye bilinenler,  gerçekten faydalı mı?
Şarköy’de Meyveciliğe  Büyükşehir Desteği
OBEZİTE İLE BAŞ ETMENİN 7 YOLU

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

SEKSİYON BALLARI

SEKSİYON BALLARI
17.07.2017 / 11:47
Petekli bal, halk arasında daha fazla sevildiği ve tutunduğu için usta arıcılar, çerçeveli kovanlardan GÖMEÇ balı almaya da çalışırlar.
Kovanlardan bembeyaz gömeç balları almak için, seksiyon çerçeveleri denilen özel yapılıştaki çerçeveleri kullanmak ve arıların beslenme ve bakımına da özel bir itina göstermek gereklidir. Seksiyon çerçeveleri, kovanların esas ballık çerçevesi ölçüsündedir. Yalnız bu çerçeveler genellikle 4 cm. genişlik ve 3 mm. kalınlıktaki çıtalardan yapılır. Bu çerçevelerin içerisine de gayet ince dilinmiş beyaz ve kokusuz ağaçlardan hazırlanmış, 4 adet seksiyon kutusu yerleştirilir.
Büyük çerçeve içerisine yerleştirilen bu seksiyon kutularının birbirine tamamen birleşmesi ve aralarında hiç açıklık kalmaması lâzımdır. Açıklık kalacak olursa, arılar burasını prepoli ile doldurarak hem kutuların alınmasını güçleştirir ve hem de balın görünüşünü bozarlar.
Seksiyon kutuları ya tamamen arılar tarafından işlenmek üzere boş olarak, yahut da üst kısmına başlangıç halinde dar bir petek şeridi takılarak konulur. Çerçevelere baştan başa, beyaz balmumundan yapılmış gayet ince temel petek levhaları konulursa arılar daha çabuk ve kolay işler ve doldururlar. Seksiyon peteği çerçevelere telle değil, üst kısmından, erimiş balmumu ile lehimlenmek suretiyle raptolunmalıdır.
Seksiyon çerçeveleri dolup, her tarafı sırlandıktan sonra, daha fazla ballıkta bekletilmeyerek, hemen alınmalıdır. Aksi halde beyazlığını kaybeder. Ballıktan çıkarılan seksiyon kutularının kenarlarındaki prepoli vesaire iyice kazınır ve alkolle temizlenir. Kâğıtlara sarılır yahut zarif kutulara yerleştirilerek satışa arzolunur.
Soğuk yerlerde uzunca müddet kalan çerçevelerin kenar gözlerindeki ballar kristalize olmaya başlayacağından, seksiyon çerçevelerinin satılıncaya kadar 22 derecenin üstünde sıcak bir yerde muhafazası gerekir.
BALIN ŞEKERLENMESİ:
Halkımız, her şekerlenmiş bala hileli nazarı ile bakar. Bu doğru değildir. Balın şekerlenmesi, balda mevcut DEKSTROZ halindeki şekerin, kristalleşmesindendir. Bu tabiî bir olaydır.
Bazı çiçeklerden toplanan ballar daha çabuk şekerlenirler, özel-Seksiyon çerçevelerine temel İlkle, Akasya, tirfil ve yonca petek takılış şekilleri çiçeklerinden toplanan ballar gibi.. Hindiba çiçeklerinden topIanan ballar da, daha petek gözlerinde iken bile şekerlenirler.
Balın şekerlenmesinin, saklandığı yerin ısısı ile de yakından ilgisi vardır. 10 ilâ 18 derece ısıda daha çabuk şekerlenir. 26 derecenin üstünde ise şekerlenme durur. Donma derecelerinde ise şekerlenme çok yavaşlar.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR