Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Santranç  turnuvası  Dünya’da da  izleniyor
AŞKLA SARILMAK  KALP HASTALIĞI  RİSKİNİ  AZALTIYOR
BÜYÜKŞEHİR’E BAĞIMSIZ ADAY ETHEM ARDA

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

BALIN ŞEKERLENMESİ

BALIN ŞEKERLENMESİ
18.07.2017 / 19:03
Bal içindeki çiçek tozu kalıntıları ile hava kabarcıkları da balın şekerlenmesine sebep olur.
Çok ince zerrecikler halinde şekerlenmiş bala, KREM balı denir. Dondurulmuş yağlar kıvamında olan krem balları, en makbul süzme ballardır. Birçok ülkelerde süzme ballar, böyle kremalaştırılarak piyasaya arz edilir.
Balın GRANÜLE olması, yani şekerlenmesi, balın terkibini değiştirmez. 60 derecelik bir ısıda, granüleşmiş bal yine eski kıvamını alır. Türkiye piyasası maalesef şekerlenmiş balı tutmaz. Bunun içindir ki, satıcılar süzme balı iyice ısıtarak ambalajladıktan sonra satarlar. 60 derecenin üstündeki ısı ise baldaki birçok vitaminlerin tahribine sebep olur.
Balın şekerlenmesini geciktirmek için, çok temiz hava almayan kaplarda saklamak gerekir. Kovandan üzeri sırlanmamış olarak çıkarılan ballarda çabuk şekerlenir. Henüz olgunlaşmadan çıkarılan ballar, yalnız şekerlenme ile kalmaz, ekşir de. Yarısından fazla bir kısmı iyice sırlanmamış olan ballı petekleri, kovandan çıkarmakta acele etmemelidir.
BALIN MUHAFAZASI
Hemen piyasaya arzedilmiyecek olan balların saklanmasında, arıcının göz önünde tutması gereken bazı önemli hususlar vardır. Bal çok rutubetli yerlerde saklandığı takdirde nem kaparak sulanır ve dolayısiyle de çabucak mayalanarak bozulur. Buna karşılık rutubetsiz yerlerde saklandığı zaman ise dal ağırlığından çok kaybeder. Nisbi rutubeti çok düşük olan yerlerde saklanan 100 kilo bal ağırlığından 8 - 10 kilo kadar kaybeder ki; bu arıcı ve satıcı için azımsanmıyacak bir kayıp değildir.
Balın sulanmaması ve ağırlığının düşmemesine yarayan en iyi nisbî rutubet derecesi % 55 - 65 dir. Rutubet derecesinin % 50’den aşağı olmasından doğacak mahzur yalnız balın ağırlığının azalması olduğu halde, rutubet derecesinin % 60’dan yukarı olması balın sulanmasına ve netice itibariyle de ekşiyerek bozulmasına sebep olur.
Bal, rutubet gibi, yabancı kokuları da etrafından çok çabuk çeker. Bundan başka balın muhafazasında kullanılan kaplar cam ise, balın güneş ışığına karşı çok hassas olduğunu da göz önünde tutmalıdır. Bu sebeplerle ballar, ağızlar, çok iyi ve sıkıca kapanmış kaplarda oldukları halde, güneş ışığından muhafazalı, kokukdan uzak ve serince yerlerde saklanmalıdır.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR