Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Sosyal Güvenlik şemsiyesi delik deşik oldu
Kavaklı’da  Tarım Organize Sanayi Bölgesi  Kuruluyor
Klasik Araçlar  18 Mayıs’ta  Uzunköprü’de

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

BALIN AMBALAJI VE SATIŞI

BALIN AMBALAJI VE SATIŞI
20.07.2017 / 11:50
Bütün bir yıllık emek ve yapılan masrafın karşılığı olan balı, tam değerinde iki bir fiyatla satmak için de bazı hususlara dikkat etmek lâzımdır. Herşeyden evvel kovanlardan çıkan balı, mutlaka, renk gösteriş ve evsafına göre nevilere ayırmalıdır. Beyaz, kar gibi olan gümeç ve açık renkteki süzme ballar daima birinci nevi olup her zaman yüksek fiyatla satıldıklarından, bunların içerisine esmer ve siyah renkli ballardan karıştırıp harman yapmaya kalkışmamalı balın değerini ve gösterişini düşürmemelidir. Sarı ve esmer renkte olan balları ikinci ve üçüncü nevi ballar olarak daha ucuz fiyatlarla satmalı ve bunları cam kavanozlardan ziyade teneke kutularla piyasaya arzetmelidir. Balı daima temiz, gösterişli ve hususî bal kapları içerisinde satışa çıkarmalı, müşterinin zevk ve istinasını kaçıracak ağaç tekneler, paslanmış tenekeler ve benzeri kaplar içerisine katiyyen bal koymamalıdır.
Çeşitli boyutlarda mukavvadan, mikadan, tenekeden ve camdan hususî bal kapları yapılmaktadır. Açık renk süzme bal için yuvarlak ve dört köşeli cam kavanozlar, esmer renkte süzme ve gümeç ballar için teneke kutular pek elverişlidir, içerisine konulan gümeç ballarının ezilip bozulmaması için teneke kutular mümkün mertebe az derin ve yayvan olmalıdır.
Seksiyon veya adi çerçeveler içerisinde satılacak bembeyaz gömeç ballarının göze daha hoş görünmesi için çerçeve etrafına yapışmış prepoliler bir bıçakla iyice kazınmalı ve çerçeveler temiz bir halde selefon kâğıtlarına sarılarak satışa çıkarılmalıdır.
Bal şebnemi ve mera balı gibi çok koyu kıvamdaki balları ambalaj kaplarına doldurmadan evvel pek hafifçe ısıtmalıdır. Bu ısıtmayı iç içe konmuş kaplarda ve azamî 60 dereceyi geçmiyecek şekilde yapmalı ve hiçbir suret hareket derecesinin yükselmesine meydan vermemelidir.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR