Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Sosyal Güvenlik şemsiyesi delik deşik oldu
Kavaklı’da  Tarım Organize Sanayi Bölgesi  Kuruluyor
Klasik Araçlar  18 Mayıs’ta  Uzunköprü’de

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

DELİ BAL

DELİ BAL
21.07.2017 / 11:54
Yurdumuzun Karadeniz bölgesinde, Trabzon’dan Zonguldak ve hatta Bolu’ya kadar olan sahada, orman gülü denen mor ve sarı çiçekli bir bitkinin bulunduğu bölgelerde toplanan ballar zehirlidir. Halkımız buna delibal der.
Bu balı yiyen insanda, dermansızlık, boyundan başlayan baş ağrısı, baş dönmesi, bulantı, baygınlık, terleme, görme zorluğu, kulaklarda uğultu, deride ve bahusus parmak ucu ve dudaklara sürtünmede, (dile tutulan bir yassı pilin 2 kutubun dile verdiği elektriklenme gibi) bir ürperme, nabzın 33 - 35’e kadar düşmesi gibi haller göze çarpmaktadır. 1966 yılında Şişli’de biri ölümle biten, diğeri koma halinde Etfal hastahanesine getirilen bir olayada rastlanmıştır.
Dahiliye kliniği şefi bu olay üzerine asistanlarından birisini, delibal hakkında etüd yaparak tertip edilen bir toplantı için konferans hazırlamasını istemiş ise de, Tarım Bakanlığından, Ziraat Fakültesin’den, Ankara Tavukçuluk ve Arıcılık Enstitüsü ve Halkalı Ziraat Okulundan bu konuda istenen malûmat için yazılanlara bir cevap da verilmemiştir. Xenephon’un «Anabasis» Onbinlerin kaçışı adlı meşhur eserinde delibaldan söz edilmektedir.
Delibalın, her insanda türlü şekilde tezahür eden bu çeşit etkilerini azaltmak için bu bölge halkı bazı usullere başvurmaktadır. Sızdırılmış balı, sırsız küpler içinde en az altı ay kadar bekletmek, bal içinde birkaç saat bir but eti koyup sonra almak suretiyle zehirli tesiri kalmadığının ve baldan birkaç saat sonra çıkarılan but eti köpeklere verildiği takdirde öldükleri Keşan Kaymakamlığının bir yazışmasında belirtilmiştir.
Delibalı sütle, soğanla veya yalnız başına kaynatarak, köpüğünü almak, elma ve ayva gibi meyvelerle pişirerek kıymetlendirmek suretiyle yerli halkın çareler bulduğu söylenmektedir.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR