Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Çanakkale Zaferinin 104. Yılında Şehitlerimizi Andık
Vali BİLGİN, İl Genel Meclisini Ziyaret Etti…
-EŞKİNAT, ÇINARLI ESNAFINI ZİYARET ETTİ

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ARI SÜTÜ

ARI SÜTÜ
22.07.2017 / 09:10
Son zamanlarda muhtelif gazete ve mecmualarda, arıların nesillerini devam ettiren kraliçe arıyı besledikleri ve Arı Sütü adını verdikleri bir maddeden bahsedilmektedir.
Arı sütünün dünya çapında ilgi çekmesi, bahsedeceğimiz üstünlüklerine bağlıdır.
Genç Kraliçe Arı 12 günde, çıktığı yumurtanın 1260 misli fazla ağırlığa malik olur. Eğer insan yavrusu da aynı nisbette ağırlık kazanabilse idi, büyük bir fil ağırlığına eşit olurdu. (Amerikan Neşriyatı) .
Arı sütünün bu gizli üstünlükleri âlimleri araştırmalara şevketmis ve yapıları kimyasal analiz sonunda bu maddenin insan organizmasına çok faydalı olduğu tesbit edilmiştir.
Yapılan tecrübeler Arı sütünün tedavi edici hassaları da olduğunu ortaya, koymuş, asabi hastalıklardan Parkinsonda müsbet tesiri müşahede edilmiştir.
Amerika’daki Sloan-Kettering Research araştırma enstitüsünde bundan bir müddet evvel Arı sütünün kansere karşı muhtemel müspet tesirleri aramaya başlamıştır.
Arıcılarda mafsal hastalıkları, romatizma ve siyatik gibi hastalıklar hattâ kansere seyrek raslanır, bu neticenin rastgele değil, ara sıra arıların kendilerini sokması ve yedikleri bala atfedenler çoğalmıştır.
Arı sütü yüzyılımızın yorgun insanları için canlılık ve kuvvet kaynağı sayılabilir.
Dünya çapında meşhur diyet mütehassısı Hanfer’in görüşüne göre birçok hastalıklarda B sınıfı vitaminlerinin faydası büyüktür. Arı sütünde ise, bu vitaminler sunî olarak değil tabiatın hazırladığı en saf bir şekilde ve bol miktarda mevcuttur.
ARI SÜTÜ NEDİR?
Herkes bilir ki, gömeçte bir kraliçe veya ana arı bulunur. Vazifesi soyun devamını sağlayacak yumurta doğurmaktır. Bu yumurtalar beyazdır, üçüncü gün küçük ve gözel ancak farkedilebilen kurtçuk şeklini alır, bunlardan bir kısmı için bir kısmı da ana arı adaylarıdır. Gömeç gözlerinde yatan bu kurtçukları arılar bir kısmı da Ana arı namzedidir. Gömeç gözlerinde yatan bu kurtçukları arılar özel bir besi ile besler, bu arı sütüdür, bu maddeyi arılar bal yiyerek ve yutaklarında bulunan özel bezelerinden ekledikleri ifrazat da katarak hazırlarlar.
Yumurtadan kurtçuk çıkar çıkmaz yukarıda bahsettiğimiz arılar (dadı arılar) böceğin bulunduğu hücreye bir damla arı sütü bırakırlar, üç gün bütün kurtçuklar aynı miktar arı sütü ile beslenir, üç günden sonra Kraliçe namzedi sürfeler arı sütü ile beslenmekde devam edilir, diğerlerinin ise bu gıdası azaltılır.
Kraliçe namzedi larvelerin hücreleri diğerlerinden daha büyüktür, bu hücrelerde sürfe âdeta bol arı sütü içinde yüzerler. Arıcılar bu hücrelerden Arı sütünü temin edebilirler. Ancak bu hücreler her mevsimde meydana gelmediğinden, suni olarak elde etme metodlarına başvurulur.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR