Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
“Gribe iyi geliyor” diye bilinenler,  gerçekten faydalı mı?
Şarköy’de Meyveciliğe  Büyükşehir Desteği
OBEZİTE İLE BAŞ ETMENİN 7 YOLU

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ARI SÜTÜNÜ TEŞKİL EDEN MADDELER

ARI SÜTÜNÜ TEŞKİL EDEN MADDELER
24.07.2017 / 11:45
Bal ve Çiçek Tozu: Bal, çiçek tozu gibi çiçeklerden elde edilir. Bal bilindiği gibi yüksek besleyici niteliğe sahip bir gıda olup içindeki şeker cinsi uzviyet tarafından diğer şeker cinslerinden daha kolay emilir, ayrıca vücuda lüzumlu olan madenlerden demir, bakır, manganez, fosfor, magnezium, potassium, klor, kükürt, kalsiyum ve silis’i ihtiva eder, ayrıca gıdaların parçalanma ve emilmesinde rol oynayan invertez, diastaz, insulaz ve katalaj mevcuttur. Keza terkibinde protein ve aminasitler vardır.
Taşıdığı vitaminler ise, balın kıymetini en çok arttıran faktörlerdendir.
Vitaminleri arama tekniği gelişmemişken balın içindeki vitaminler ve miktarları bilinemiyordu, yeni metod ve imkânlarla Amerika’da İliinois Üniversitesi endomoloji Profesörü Vern G. Millium’un tespit ettiği vitaminler :
Vitamin : A
- B complex
- B1 Thiamine
- B2 Riboflavine
- B6 Piridoxine
Viotin
Niacine veya acide Nicotinigue
Acide foligue
-C Ascorbine
Bu terkibe sahip olan balın faydaları hakkında çocuk doktoru olan Dr. P. Luttinger, Paula Emerich, A. Roltedsn, G. MuniagurrLa S. Lahdensau G. Staııcanelli, A. Fariali, F. W. Sehlutz, E: M: Knot tarafından ilmî yazılar neşredilmiştir
Kanaatlerine göre küçük çocuklara bal yedirmek çok yerindedir zira hem mükemmel bir gıda hem de bir çok hastalıklara karşı koruyucu tesir yapar. Amerikalı Dr. D. C. Jarvis’in 1951 ağustosunda American Bee journal mecmuasında çıkan bir müşahedesinde: Bal çocuk felcini önler çünkü kandaki kireci artırır fosforu azaltır, bol kireçli ve az fosforlu kan ile beslenen adale lifleri çocuk felci mikrobunun yerleşmesine namüsait bir vasat teşkil eder ve Dr. Jarvis yazısını şu cümle ile bitiriyor: Eğer insanlar balın besleyici, koruyucu ve tedavi edici hassalarını takdir etselerdi imalât isteği karşılayamazdı. Dr. Jarvis’e göre insan hergün bal yemekle daha geç ihtiyarlar, bal kalbi takviye, mideyi teskin, barsakları hareket ettirir, adali kuvveti ve faaliyeti arttırır, normal uygu verir.
Hipokrat uzun ömürlülüğü arzu edenlere, bal yemelerini tavsiye edermiş. Balda bütün bu saydığımız faydalar mevcut, arı sütünde ise çok daha yüksek miktarda mevcut olup faidesi de o nispette üstündür.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR