Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Çocuk Oyunları Tiyatro Festivali Perdelerini Açıyor
Başkan Albayrak Çerkezköy'deki Yatırımları İnceledi
Evrenin Müziği Resim Sergisinin açılışı yapıldı

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ÇİÇEK TOZU

ÇİÇEK TOZU
25.07.2017 / 12:18
Çiçek tozu, çiçeklerin üzerinde bulunan çeşitli renklerde bir tozdur, çiçeğin erkek kısmını teşkil eder, arıların ve başka böceklerin ayak ve vücudundaki tüylere takılarak çiçeklerin dişi kısmına taşınır ve böylelikle muhtelif bitkilerin meyve vermelerini sağlar.
Arılar çiçeklerden hortumları ile nektarı midelerine çekerler, çi-çeklerdeki tozu ise, vücutlarındaki tüyler ile toplarlar, bunu ayak-larındaki tarağa benzer bir uzuvları ile küme haline getirir, biraz nektar ile karıştırırlar, renkli bir küme halinde arka ayaklarında bulunan sepete benzer yerlere yerleştirip gömece taşırlar.
Çiçek tozu arılar için mühim bir gıdadır, zira bol miktarda protein ve vitamin ihtiva eder, bunu arılar çiçeklerden umumiyetle ilkbaharda toplarlar, çiçek tozunun noksanlığında arı ailesi zayıflar, bir senede ortalama olarak bir ailenin 25 kilo çiçek tozu sarfiyatı vardır. Bunu yaz ve sonbaharda toplayarak gömeçte muhafaza ederler, küflenmemesi ve kurumaması için bal ile örterler, bunun üzerinide bal mumu ile kapatırlar.
Çiçek tozunun Amerikan profesörleri Mykola Haydak ve Leroy palmer tarafından yapılan tahlilinde vitaminlerden şunlar bulunmuştur.
BİR GRAM ÇİÇEK TOZUNDA:
Vitamin B, thiamine 4.600 megr. Vitamin B, riboflavin 26.500 mcgr. Niacine veya, acide nicotinigue 0,570 mcgr Ac panthothenigue 0,266 mcgr. Vitamin C ascorbin 0,100 mcgr.
ARI SÜTÜNÜN TERKİBİ:
Arı tabiattan aldığı bal ve çiçek tozunun bütün üstün kıymetlerine kendi vücudundaki bezlerin ifrazatını da katarak Arı sütünü yapar.
Yapılan tahlillerde terkibindeki acide panthothenigue bol miktarda bulunmuştur, bu miktar bal ve çiçek tozundaki miktarlardan yüksek oluşu, bu nesnenin arı tarafından imal edilerek eklendiği keza İnozitol, ne çiçek tozunda, ne de balda mevcut olmayıp, arının bezelerinden ifraz edildiği kabul edilmiştir.
Arı sütünün teribi mevsim ve civardaki çiçeklerin cinslerine göre değişebilir, fakat fark ve terkipte hesaba katılacak kadar değildir.
Amerika üniversitelerinde yapılan araştırmalar sonucu arı sütünün elde edilen terkibi:
Rutubet %67.22
Protein %15.47
Yağlı maddeler % 3.97
Şekerler % 12.49
Kül % 0.85
Bu esas maddelerden başka ihtiva ettiği vitaminler
BİR GRAM ARI SÜTÜNDEKİ VİTAMİNLER:
Vitamin B, thiamine 3.90 mcgr. Vitamin B2 riboflavine 26.50 mcgr.
Vitamin B6 pridoxine 2.40 mcgr
Niacine veya acide nicotinigue 84.00 mcgr
Biotine 1.70 mcgr
İnozitole 100.00 mcgr.
Acide folik 0,20 mcgr.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR