Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Santranç  turnuvası  Dünya’da da  izleniyor
AŞKLA SARILMAK  KALP HASTALIĞI  RİSKİNİ  AZALTIYOR
BÜYÜKŞEHİR’E BAĞIMSIZ ADAY ETHEM ARDA

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

BİR HÜCREDEN NE KADAR ARI SÜTÜ ELDE EDİLİR? NASIL SAKLANIR?

BİR HÜCREDEN NE KADAR ARI SÜTÜ ELDE EDİLİR? NASIL SAKLANIR?
27.07.2017 / 11:57
Gömeçte kraliçe arı hücrelerin dibine birer yumurta bırakır, bu hücrelere süt anne arılar, arı sütü koyarlar, ancak kraliçe namzedi sürfeleri ihtiva eden hücrelere dadılar bol miktarda arı sütü koyarlar, işte bu hücrelerden arı sütü elde edilir, her hücrede ortalama olarak 0.10 ile 0.20 gr. (10 ile 20 santigram) arı sütü bulunur.
Bu hücrelerde azamî miktar sürfenin beşinci besleme gününe rastlar ki, biraz sonra bu hücre kapatılır ve içindeki sürfe metamorfoza uğrar.
Hücreden çıkarılan arı sütü, kokuşmaz, ancak rengi ve kıvamı değişir. Birkaç saatte sararma ve katılaşma gösterir, 24 saat sonra ise kahverengi ve lâstiki bir kitle halini alır, Bu katılaşan sıvıyı arıcılar su ile sulandırarak tekrar arılara vermişler ve arılar da böceklerini beslemek için kabul etmişlerdir.
Arı sütü bala karıştırılarak da muhafaza edilebilir, keza hava almaz küçük tüplerde ve 0 derecede muhafazası aylarca mümkündür, ancak bu tüpleri sık sık açmamak lâzım, aksi takdirde havanın rutubetini çeker ve sulanır.
ARI SÜTÜNÜN KIYMETİ
Suni olarak imal edilemeyen ve belli mevsimde sınırlı insanlar tarafından elde edilen bu maddenin kıymetli yüksektir.
1952’de Fransa’da talep arzedilen miktarın çok üstünde idi, bir gramın fiyatı 1000 franktı.
Fransız alimi M. de Velvefer’in tetkikleri arı sütünün insan organizmasına sıhhat ve uzun ömürlülük bahşettiği kanaatine vardırmıştır.
Arı sütünün terkibindeki ve âlimin dikkatini çeken yüksek miktarda acide pantotenik bulunuşu olmuştur ki, bu maddeye gıda ve diğer maddeler de ender rastlanır.
Arı sütü insanların hastalıklara karşı tahammüllerini arttırır, yaşlılığı geciktirir, alınmaya başladıktan sonra sinir sisteminin tenbihi ile bir iyilik hali hissedilir, tabiî kuvvetler ve bu meyanda cinsi hayat normal halini bulur cilt ve yüz gençleşir.
Uzun tetkik ve tecrübelerden sonra M. De Belvefer APİSERUM adını verdiği bir serum hazırlamıştır, bunu kullananlar canlılık enerji teravet ve gençlik kazandıklarını müşahede etmiştir.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR