Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Çocuk Oyunları Tiyatro Festivali Perdelerini Açıyor
Başkan Albayrak Çerkezköy'deki Yatırımları İnceledi
Evrenin Müziği Resim Sergisinin açılışı yapıldı

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

KOLAY VE PRATİK ARI SÜTÜ ÜRETİMİ - 1 -

KOLAY VE PRATİK ARI SÜTÜ ÜRETİMİ - 1 -
29.07.2017 / 09:25
3 - 14 günlük işçi arıların, gırtlak bezelerinin bir salgısı olan ve bir gramı toptan 10 - 15 lira, hatta müşterinin yanında kovandan çıkarılarak taze verildiği takdirde gramı 50 - 100 liradan satılabilen Arı Sütünün üretimi güç bir iş değildir.
Arı sütü ağızları henüz kapanmamış ana memelerinden elde edilir.
Hemen hemen oğula hazırlanmış ve hatta oğul vermiş kovanlarda rastlanılan ve bir palamut meşesi meyvesi gibi, petekler üzerinde aşağıya doğru sarkık bulunan ana memelerinde Arı sütü vardır.
Arı sütü istihsâlini ticari amaçla yapacak olanların sunî bey arı gözleri hazırlamaları, çerçeveye dizmeleri, bu arı gözlerine LARVA aşılamaları, kovana yerleştirmeleri ve Arı sütünü toplamaları, oldukça zor ve herkesin yapamayacağı, yapsa bile iyi bir sonuç alamayacağı dikkat ve ihtimam isteyen güç bir ameliyedir. Bir çerçeveye aşılanan 39 ana memesinden bazen 5-6 adedine dahi arılar itibar etmemekte, hatta bazen bir memeye dahi süt bırakmamaktadırlar.
Çünkü pek nazik olan LARVALAR, petek gözünden çıkarılıp, suni ana memelerine konulurken, ekseriya sakatlanıp ölmektedirler. Bu sebeple biz okuyucularımıza en kolay ve pratik olan bir usulden bahsedeceğiz, mutlaka suni ana memeleri ile çalışmak isteyenlere de, Teknik Ziraat öğretmeni sayın M. Nihat İncekara’nın (Arı sütü nasıl elde edilir?) adlı eserini tavsiye edeceğiz.
Arı sütü üretimi için, arılıktaki en kuvvetli ve oğul temayüllü arı aileleri tefrik edilmelidir ve Nektar çiçek tozu kaynaklarının en bol olduğu mayıs ve haziran aylarında işe başlamalıdır.
Arı sütü alınacak kovanın anası önce kovandan çıkarılarak, bir kaç avuç aynı ailenin arısı ile ruşet bir kovanda muhafaza edilmeli veya sunî oğul alınan anasız kovanlara evvelki konularda anlatıldığı veçhile verilmelidir.
Bazı arıcılar, ana arıyı, aynı kovanda, bölme tahtaları ile ayırdıkları 2 - 3 çerçevelik bir kısımda muhafaza ederler ise de, bu beklenilen sonucu vermemektedir. Anayı kovandan mutlaka ayırmak lâzımdır.
Ana alındıktan sonra, kovanın orta kısımlarındaki sürfeli, yumurtalı çerçevelerden 1 - 2 tanesi çıkarılarak, petekler alt taraflarından, boydan boya 3-7 cm eninde kesilerek çıkartılırlar. Böylece yumurtalı ve sürfeli petek gözleri, çerçevedeki peteğin alt kısmında kalır ve arılar kolaylıkla buradan aşağı ana memeleri sarkıtırlar. Kesilip alınan peteklerde de eğer yumurta ve süt varsa, bu peteklerde boş bir çerçevenin üst çıtasına; arıların aktarılması bahsinde anlatıldığı gibi bağlanmalıdır. Bunun daha kolay bir şekli, peteğin 3 yerinden ve altlarından geçirilen bir flâster, veya daktilo şeridi gibi bir bant, çerçevenin üst çıtasına yapıştırılır veya raptiyelenir.
Bu şekilde hazırlanan çerçeve, yine alındığı yere konulur. Yavrulu peteğin alt yüzündeki larvaların 2 - 3 cm. aralık kısmında kalanlar çıkarılıp 2 3 cm. de bir larva bırakılırsa arılar daha kolaylıkla bu yavrulu gözleri ana memesi halinde uzatırlar.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR