Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Sosyal Güvenlik şemsiyesi delik deşik oldu
Kavaklı’da  Tarım Organize Sanayi Bölgesi  Kuruluyor
Klasik Araçlar  18 Mayıs’ta  Uzunköprü’de

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

KOLAY VE PRATİK ARI SÜTÜ ÜRETİMİ - 2 -

KOLAY VE PRATİK ARI SÜTÜ ÜRETİMİ - 2 -
31.07.2017 / 16:57
Kovan kapatılır ve mümkünse akşamları arılara 100-180 gram sulandırılmış süzme bal, yoksa 200 - 250 gram şeker şurubu verilir. 56 - 72 saat sonra bu kovan açılırsa, kesilen peteklerin alt yüzlerinde ve diğer çerçevelerin alt ve yan çıtaya yakın kısımlarında içerisi süt le dolu ana memelerinin teşekkül ettikleri görülür.
İşte bu ana memeleri kesilerek alınır ve bir tarafı sivriltilmiş, bir tarafı kaşık şekline sokulmuş bir tahta parçası ile, bu gözlerden süt alınır. Sivri kısımla önce larva, (kurt) çıkarılır, yassı kısmı ile de süt alınarak, küçük, renkli bir şişeye sıyrılır.
Çıkarılan süt güneş ve sıcak görmemelidir, hemen buz dolabına konulmalıdır.
Normal bir dikiş yüksüğü 1,5 gram süt alır. Enjektörle de ölçülebilir. 0.9 cm. küplük süt bir gram gelir, özgül ağırlığı 1,1 dir
Çerçeveye sunî ana arı memelerinin yerleştirilmesi.
Buz dolabına konulmayan süt iki saatte bozulur. Bozulma rengin ileri derecede sararması, kokması ve küflenmesi ile anlaşılır. Buzdolabı yoksa, süt 100 misli bala iyice karıştırılır ve serin bir yerde saklanır. 150 gram bala katılan 1,5 gram süt, günde bir kahve kaşığı, sabah kahvaltısından yarım saat önce yenilmelidir. 20 - 30 günde biten bu bir kürlük sütü yedikten sonra, bir hatta on gün ara verip bir parti daha yemelidir. Senede iki - dört defa yenilmelidir. Arı Sütü bahsinde anlatılan faydalarını, % 100 müşahede etmek mümkündür. 3 gramlık kür bitince bir defa süt alınan kovandan bütün ana memeleri kesebilmiş iseniz, ikinci bir defa, hatta ikinciyi de aldıktan sonra tekrar sürfe (larva) (kurt) lu çerçeve yine verebilirsiniz, üçüncüyü de almak mümkündür.
Bir memeden duruma göre 50 - 150 hatta 200 miligramlık süt çıkarılabilir. Yani 8 - 20 memeden 1 gram süt alınır. Bir kovandan 1-5 gram süt alınabilinir.
Son süt almadan sonra ya eski ana, usulünce kovana verilir, yahut da 1 - 2 meme bırakılıp ana yetiştirilmesi temin edilir. Kovanda yavrulama duracağından ve arılar yalnız süt ve bala çalışacaklarından, bu kovandaki bütün kabarmış çerçeveler, bal ve hatta bol miktarda çiçek tozu ile dolar.
Polen bahsinde anlatıldığı üzere, bu çiçek tozlarını yemek de insana çok fayda sağlar.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR