Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
“Gribe iyi geliyor” diye bilinenler,  gerçekten faydalı mı?
Şarköy’de Meyveciliğe  Büyükşehir Desteği
OBEZİTE İLE BAŞ ETMENİN 7 YOLU

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ARI AVCILIĞI

ARI AVCILIĞI
01.08.2017 / 12:03
Yurdumuzun muhtelif yerlerinde, tüfeksiz ve köpeksiz yapılan çok zevkli ve kârlı bir avcılık vardır. Bu arı avcılığıdır. Gerek arıcıların arılıklarından kaçan oğullar, gerekse insanların uzanamadığı yüksek kayalıklarda ve ağaç kovuklarında barınan arı ailelerinin vermiş olduğu oğullar, kendilerine barınak yapabilecekleri bir oyuk, kovuk veya yarıklara girerek yerleşirler. Bazı arıcılar buralara yerleşmiş olan arı ailelerini arayıp bularak ya balını sağarlar yahut da mümkünse ağaçları devirerek keser ve evlerine getirirler. Bu kabil yerlerdeki arıların arı kaçıran aletinin de yardımı ile nasıl alınacağını önceki konularda anlatmıştık.
Arı avına çıkan avcılar bilhassa su başlarında bekleyerek, su içip kalkan arının hangi istikamete gittiğini kestirmek suretiyle takip ettikleri gibi, dar boğazlarda güneşe sırtlarını vererek arıların hangi tarafa gittiğini de tesbite çalışırlar.
Bu işi daha kolaylıkla yapmak için arıların gelip geçmesi veya su içmesi muhtemel olan yerlere biraz bal bırakırlar. Bu bala konan arı karnına balı doldurduktan sonra kovanına döner ve ikinci üçüncü defa daha çok sayıda arılarla buraya gelir, işte böylece gidip dönen arıların istikametlerini ayarlayarak o tarafa doğru gider ve gerekirse o yönde ikinci bir bal tabağı koymak suretiyle arıların bulunduğu yere yaklaşmaya çalışırlar. Hatta bazı arıcılar, tabaktaki bala konup, kursağını dolduran veya suyunu içmesini bitiren arıyı yakalayarak ayağına üç parmak uzunluğunda ince bir ipi bağlayarak bırakırlar. Gittiği istikameti bu sayede daha kolay tesbit ederler. Burada arıyı uçamayacak derecede zedelememeye ve ipliği ıslatıp ağırlaştırmamaya da dikkat ederler. Balı yiyen veya suyunu içen arının kovanının uzak veya yakında mı olduğunu arının ilk uçuşundan da anlarlar. Eğer arı ilk uçuşunda yükseğe çıkarsa kovanının uzakta, az yükselerek hemen istikametini alıp uçarsa kovanının yakınlarda olduğu anlaşılır.
Bu şekilde yuvası bulunan arının önüne şekillerde görüldüğü gibi arı kaçıran aleti konularak önce arılar sonra da bal çıkarılır.
İstanbul’un Beykoz ve Şile taraflarında ve Karadeniz bölgesinde yüksek ağaçlara, içinde biraz eski petek olan ve üzerlerine bal ve oğul otu sürülmüş hafif kovancıklan raptederler. Mevsime veya yerin durumuna göre birkaç gün veya hafta içinde bu kovanlara giren arıları oğul arısı gibi indirerek evlerine getirirler. Bu kabil yakalanan arıları yerinde fazla bekletmeden almalıdır ki, eski alıştıkları bu yere gitmesin. Bu sebeple her gün kontrol gerekir. Buralarda fazla kalmış olan arıları ya 3 - 4 km. uzaktaki bir yere götürmeli, yahut da bu mümkün değilse asıl yerine konulmadan evvel iki gün kadar serin bir yerde saklayarak yeni yerine ondan sonra koyup ağzını açmalıdır.
Tokat’ın Yolüstü köyü civarındaki Ballıkaya mevkiinde de arı bazı yıllar avlanmaktadır.
Arıcılarımızdan Sayın Mustafa Coşkun, yeri tesbit edilen arıyı kovanından çıkarıp bir oğul arısı gibi almak için şöyle çok pratik bir tavsiyede bulunmaktadır. Kovanın karşısındaki bir yere bir parça petekli bal asıp, arılar buraya gelip toplandıktan sonra kovanın uçma deliğine bir parça tereyağ sürülür, arı tereyağından kaçar ve hatta ana arıyı da kovandan çıkmaya zorlayarak karşıdaki ballı pe¬tek üzerinde bir oğul arısı gibi toplanır. Bu toplanan arıya biraz su püskürtülür ve oğul arısı gibi alınır diye yazmaktadır. Tatbikatı iyi sonuç verirse ana arıyı da kovandan çıkarabilmiş olmak bakımından da pek kıymetli, kolay ve arı kaçıran aleti ile uğraşmayı da gerektirmeyecek çok güzel bir usuldür.
Bazı arı avcıları, da, bal koydukları yerde ateş yakarak duman çıkarmak suretiyle arıların ilgisini daha kolaylıkla çektiklerini belirtmektedirler.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR