Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Santranç  turnuvası  Dünya’da da  izleniyor
AŞKLA SARILMAK  KALP HASTALIĞI  RİSKİNİ  AZALTIYOR
BÜYÜKŞEHİR’E BAĞIMSIZ ADAY ETHEM ARDA

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

AĞAÇ KOVUĞU VEYA BİNA DUVARLARINDAKİ ARILARI FENNÎ KOVANA ALMAK MÜMKÜN MÜDÜR?

AĞAÇ KOVUĞU VEYA BİNA DUVARLARINDAKİ ARILARI FENNÎ KOVANA ALMAK MÜMKÜN MÜDÜR?
02.08.2017 / 11:45
Evet. Mümkündür ve arı kaçıran aletini kullanmak suretiyle de çok kolaydır.
Bunun için, arıların çıkış deliklerine bir arı kaçıran aleti konulur, önceki konuda da anlatıldığı üzere, bu aletten çıkan arılar tekrar kovana giremezler. Uçma deliği önünde bir oğul salkımı gibi kümelenirler, işte bu oğul salkımının karşısına veya yanına, içinde petekler bulunan bir fennî kovan konulursa ana arı hariç bütün arılar buraya girerler. Bu kovana arılar tamamen girince kovan yerinden kaldırılarak 3-4 km. uzakta bir yere götürülür ki, arılar eski yerine gelmeyerek, fenni kovanda çalışırlar. Tabii anasız olan bu aileye ya yeni bir ana verilir ya da genç sürfeli petekler vererek ana yetiştirilir.
Duvar veya ağaç kovuğundaki kovanda arı kalmayınca, mümkünse eğer, ağaç kesilerek içindeki ballar, varsa yavrulu petekler alınır, ana arı bulunur ve aktarma bahsinde anlatılan şekilde yeni kovana yerleştirilir.
TOKAT’IN BATMANTAŞ KÖYÜNDE VE YENİ DÜNYA’NIN KANADASI’NDA ARILARI SÖNDÜRMEK SURETİYLE YAPILAN BAL SAĞIMI
İşi hissi yönden mütalea ettiğimiz zaman, arıları söndürmek suretiyle bal sağımı yapmayı tabiî hâdiselere aykırı, doğru olmayan, lüzumsuz ve faydasız bir hareket olarak kabul eder ve bunu yapanları kınarız.
Halbuki, Ziraattan maksat toprağı azami derecede istismar ederek fazla ürün, hayvancılıktan maksat da, hayvanı azamî derecede istismar ederek daha çok verim almaktır.
Yeryüzündeki bütün çalışmaların ekonomik hedefi, daha az emek ve masrafla daha çok şey almaktır. Bu değişmez bir iktisat kanunudur.
Bu kanunu okumamış olmakla beraber, Tokat’ın Batmantaş köyü arıcıları, konik kovanlardaki anaç tabir ettikleri oğul vermemiş kovanlarla, birinci oğulların bal hasadını, arılara kükürt tütsüsü vererek öldürmek suretiyle yaparlar.
Bunun nedenlerini şöylece sıralayabiliriz:
1) Bu köyde, kovanlar külâhsı şekilde örülmüş sepetten yapılmış ve üzerleri mayısla sıvanmıştır.
Başına giyecek mazbut bir maskesi, eline giyecek eski yün çoraptan, başka bir eldiveni, kuru tezek veya kavı yakarak arılara duman verecek körükten başka bir körüğü olmayan arıcı için konik kovanlardan bal sağmak; ya ölümü, yahut da birkaç gün döşekte şişler ve acılar içinde yatmayı göze almak demektir.
2) Kızılyokuş tepesinden daha yüksekte olup asgari 1000 metre rakımın üstünde bulunan bu köyde kışlar sert ve uzuncadır. Dolayısiyle de bu ilkel kovanlarda arılan kışlatarak bahara sönmeden çıkarabilmek zaten mümkün değildir.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR