Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Çocuk Oyunları Tiyatro Festivali Perdelerini Açıyor
Başkan Albayrak Çerkezköy'deki Yatırımları İnceledi
Evrenin Müziği Resim Sergisinin açılışı yapıldı

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

TOKAT’IN BATMANTAŞ KÖYÜNDE VE YENİ DÜNYA’NIN KANADASI’NDA ARILARI SÖNDÜRMEK SURETİYLE YAPILAN BAL SAĞIMI

TOKAT’IN BATMANTAŞ KÖYÜNDE VE YENİ DÜNYA’NIN KANADASI’NDA ARILARI SÖNDÜRMEK SURETİYLE YAPILAN BAL SAĞIMI
03.08.2017 / 11:12
3) Bu köyün arıcıları, arılarını ahır ve ağıllara koymak suretiyle kışlatırlar. Arı mevcudu çok ve içinde balı da fazla olan arıların, ahır ve ağıllar gibi oldukça sıcak ve sühuneti kışın 8-15 derecenin üstüne çıkan havasız rutubetli bir yerde kışlaması da mümkün değildir.
4) Oğul vermemiş, anaç denilen bir kovan ile, erken çıkan, baş veya burun denilen birinci oğullar daima diğer kovanlara nazaran fazla bal vermekle beraber, bunların araçları yaşlıcadır. Ertesi sene bir yaş daha ihtiyarlayacak bir anaca malik kovan ise az bal vermeye ve hatta müdahale yapılmazsa bazen sönmeye namzet bir kovandır. İçindeki peteklerde ertesi yıl daha çok siyahlaşır, petek gözleri küçülür ve arıların üremesine elverişsiz bir hale gelir.
5) ikinci ve son oğullar geç çıktıklarından dolayı bal yapamamış ve kovanlarını da tam dolduramamış olduklarından, kovanları içinde hayli boşluk vardır. Bu durum, az mevcutlu arıların, kışı ahır ve ağıl şartlarında emniyetle geçirebilmesini mümkün kılmakta ve bunların ana arıları da çok genç olduklarından, ilkbahara pek mükemmel bir damızlık olarak çıkmaktadırlar.
Batmantaş köylüleri, bu nedenlerin teknik sebeplerini bilmemektedirler tabiî. Fakat, yüzyılların süzgecinden geçen tecrübelerinin onlara verdiği bu inisiyatifi hoş karşılamak, takdir etmek, tetkik etmek, modern kovanlarla teknik şekilde çalışmalarını takip, gezginci arıcılık yaparak sonbahar ve ilkbaharı engin yerlerde geçirmelerini teşvik etmek, kovan malzeme ve temel petekle onları teçhizatlandırmak, önlerine düşüp bankadan kredi almak gerekir.
Gelelim Kanada devletindeki arıcıların durumuna. Şunu hemen kaydedelim ki; Kanada arıcıları, kovanlarından ortalama olarak 70 kilodan aşağı bal aldıkları yılları verimsiz geçen bir sene olarak kaydetmektedirler. Yeni Dünya’da arıcılık, bir zevk, mefak ve Allah ne verirse şükür durumundan çıkmış, balı, sütü, poleni, zehiri ve hatta cilt kanserine iyi geldiği tesbit edilen ve bizde kazınıp atılan prepolisi ile millî servete büyük katkıda bulunan muazzam bir gelir kaynağı haline sokulmuştur.
Malum, Kanada kuzey kutbuna yakın olduğu için bizim 1500 rakımın üstünde bulunan köyler gibi buralarda arıların çalışma mevsimi yılda 4 - 5 ayı geçmez. 7 - 8 ay arıların çalışmasına gayri müsait geçen bu memlekette, bizim Kars - Ardahan bölgesinde olduğu gibi 2 - 3 aylık çalışma devresinde, çiçeklerinden oluk gibi bal akar...
İşte, 3-4 aylık devrede 70 - 120 kilo her kovandan bal alan arıcı 8 ayda arıya yapacağı bakım masrafı ile ona bırakacağı asgari 15-20 kilo balı da tasarruf etmek için arılarının hepsini birden özel ilâçlarla öldürür. Kanada arıcısı yalnız kovandaki tekmil balı almakla kalmaz, Yapısı fazla miktarda protein ihtiva ettiğinden dolayı, arı sürfelerini de özel aletlerle ayırarak onu da kızartıp mutbağında kullanır.
Şimdi, haklı olarak okuyucularımızın hatırına şu gelecektir, peki, bu arıcılar her yıl bütün kovanları söndürerek bal alıyorlar da ertesi yıla damızlık arıyı nereden temin ediyorlar?
Bizde bir fennî arı kovanını temin etmek için ya birkaç iş gününüzü kaybedecek veya en az birkaç hafta bozuk düzen bir ambalaj içinde, birkaç yeri de tamire muhtaç olarak gelmesini bekliyecek veya bin müşkülâtla bir marongoza yaptıracaksınız. Hele bir arı oğulunu temin ve nakletmek ve istediğiniz anda birkaç kilo arı satın alabilmek için en ufak bir imkânımız yoktur.
Fakat, Kanada’nın arıcısı bizim durumumuzda değildir. Amerika’nın Kaliforniya eyaletindeki bir arıcılık şirketine, bir telefon veya bir tel çektin mi, birkaç saat sonra, çimento torbaları gibi kâğıt torbalara itina ile istiflenmiş arı kovanı ve özel kutuları içinde oğul arısı kapısındadır. Hem de çeşit çeşit istediği cins ve ırkı taşıyan arılar.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR