Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Çocuk Oyunları Tiyatro Festivali Perdelerini Açıyor
Başkan Albayrak Çerkezköy'deki Yatırımları İnceledi
Evrenin Müziği Resim Sergisinin açılışı yapıldı

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

YURDUMUZDA ÇEŞİTLİ BALLAR

YURDUMUZDA ÇEŞİTLİ BALLAR
04.08.2017 / 11:39
ANZER BALI:
Anzer, Karadeniz bölgesinde Vakfıkebir ilçesi civarında, küçük bir yaylanın ismidir. Kaymakam Sayın Rıza Akdemir’den dinlediğime göre, burası Osmanlı padişahlarına bal veren bir bölgedir. Balı lezzet, renk ve rayiha bakımından çok üstündür. Kilosunun bu günkü rayiçle 100 - 150 liraya satıldığı söylenmektedir. Balın bu kadar değer taşımasının sebebi buradaki çiçeklerin pek çeşitli olmasıdır. Sayın Kaymakam, bir metre karede 20 çeşit çiçek sayıldığını belirtmişlerdi. Burada istihsal edilen bal senede birkaç yüz kiloyu, geçmemekte imiş.
SİSORTA BALI:
Doğu Karadeniz bölgesinin beğenilen ballarından biri de, Koyulhisar ilçesinin Sisorta ballarıdır. Çam ormanlarının bulunduğu 1200 rakımlı dağ ve tepeciklerin bulunduğu bir alandaki bu yayla düzlüğünde elde edilen balların çok iyi fiyat ve müşteri bulduğunu Bucak müdürü Sayın Ali Bey belirtmişlerdi. Burada Devlet Orman işletmesine bağlı orman bölge şefliği de bulunmaktadır.
ŞEREFİYE YAYLA BALLARI:
Sivas ile Ordu arasında bulunan Şerefiye - Gölköy - Mesudiye yollarından bir yaz günü geçenler, Şerefiye yaylarına çıkarılmış öbek öbek sayısı binleri bulan fennî arı kovanları görürler. Bunlar çok uzaklardan buralara bal toplamaya getirilen arı kovanlarıdır. Balları makbuldür, daha yaylada iken bile müşteri bulur.
Bu bölgeye fazla sayıda arı getirilmesi yerli halkla arıcılar arasında birtakım anlaşmazlık ve hoşnutsuzluklar yaratır.
YAYLA BALLARI:
Genellikle 900 metre rakımın üstünden istihsal edilen ballar daha değerlidir. Dış ülkeler memleketimizin yayla ballarına çok rağbet gösterirler. 963’de Almanlar 957’de İsrail ve bu sene de İngiltere 1.900 metre rakımın üstündeki yerlerden alınmış balı kilosu ortalama 17,5 liradan satın almak istemişlerdir. Talepler 10 bin ile 50 bin kilo arasında değişmektedir.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR