Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Çocuk Oyunları Tiyatro Festivali Perdelerini Açıyor
Başkan Albayrak Çerkezköy'deki Yatırımları İnceledi
Evrenin Müziği Resim Sergisinin açılışı yapıldı

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

AKASYA VE IHLAMUR BALI ALABİLMEK İÇİN NE YAPMALIDIR?

AKASYA VE IHLAMUR BALI ALABİLMEK İÇİN NE YAPMALIDIR?
05.08.2017 / 09:07
İlkbahar arıların üreme (çoğalma) mevsimidir. Akasyaların çiçek açtığı devre ise, ana arının yumurtlamasının en yüksek zirvesine çıktığı günlerdir. O günlerde ana arı kendi ağırlığının iki misli kadar, 2500 - 3000 adet yumurta bırakır petek gözlerine. Her gün bu kadar yumurtadan, 3 gün sonra çıkacak sürfeleri arıların beslemesi büyük problemdir. Arı bal depo etmeye fırsat bulamaz.
Bu sebeple, Akasya balı toplamak isteyenler çiçekler açınca ya anayı kovandan çıkarmalı, yahut da 2 - 3 çerçeveye ana ızgrası yardımı ile hapsetmelidirler. Duruma göre ana arı genç ise, yaşlı bir ananın bulunduğu kovandaki ana öldürülerek, usulünce (Bak.: Kovanlara yeni anayı kabul ettirmek) o kovana verilir. Arı mevcudu artırılmak isteniyorsa, bölme - silkme veya uçurma suretiyle sunî oğul alınır (Bak; Suni oğul bahsi) Yahut da ana iki parmak arasında ezilerek, akasya balı toplantıtırılarak o kuvvetli kovanın içine atılır. Yavru besleme külfetinden kurtulan arı ailesi bütün gücü ile bal ve çiçek tozu toplamaya başlar. Bir taraftan da kendisine ana yetiştirir. Yeni ananın doğması, zifaf uçuşuna çıkması, yumurtaya başlaması için en az 20 gün geçer. Bu devrede arı ailesinin kuvvetine, akasya çiçeklerinin mevcuduna, havanın ekseriyetle olduğu gubi çiçek mevsimi yağmur ve dolu düşüp düşmemesine göre, kovanın bal ve çiçek tozu ile doldurmaya yeter.
Mayıs çiçelerinin çok kokulu bembeyaz balını ve değeri önceki konularda anlatılan çiçek tozunu, bol miktarda toplamak için güzel bir usuldür.
Zayıf arılarınızı ve geç çıkan son oğulları kısa zamanda kuvvetlendirmek için çiçek tozu dolu çerçevelerden birkaç adet saklamalıdır.
Anası çıkarılan kovan dördüncü gün açılıp da, kovanda mevcut ana memelerinden iki adedi bırakılır, Gerisi alınarak onlardan da, arı sütü istihsali yapılır.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR