Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Çocuk Oyunları Tiyatro Festivali Perdelerini Açıyor
Başkan Albayrak Çerkezköy'deki Yatırımları İnceledi
Evrenin Müziği Resim Sergisinin açılışı yapıldı

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ARILARIN BİRLEŞTİRİLMESİ NE MAKSATLA YAPILIR?

ARILARIN BİRLEŞTİRİLMESİ NE MAKSATLA YAPILIR?
14.08.2017 / 11:24
İki maksatla yapılır. Ya zayıf arı aileleri birleştirilerek kuvvetlendirilir. Yahut da ilkbaharda elde yedek bir ana arı bulunmadığı takdirde yetim (anasız) kovanlar, diğer analı bir kovanla birleştirilir.
HANGİ USULLERLE ARILAR EN İYİ BİRLEŞTİRİLİR?
Arı aileleri un ile, esans (koku) ile, gazete kâğıdını delip her iki ailenin arasına koyup yavaş yavaş kokularını sindirip imtizaç ettirmekle; örme (elek) teli ile keza kokularını birbirine sindirmekle arılar kolaylıkla birleştirilir. En muvaffak usulleri sırasıyla belirtmeden evvel her usulde de ilk yapılacak işlerin nelerden ibaret olduğunu kaydedelim.
Birleştirilecek kovanlar herşeyden evvel günde yarımşar, birer metre birleştirilecek kovanın yanına getirilmeli ve bu iki kovan 2-3 gün yan yana işlemelidir.
Birleştirme ameliyesinde bir gün veya birkaç saat evvel her iki kovan açılarak muayene edilmeli hangi kovanın anası daha genç ve bol yumurtlayıcı ise o kovanın anası bırakılmalı, zayıf vs ihtiyar olan kötü ana kovandan çıkarılmalıdır. Çıkarılan bu ana şayet gene ve iyi vasıflı ise onu da ziyan etmeyerek bir parça arı ile ruşet denilen küçücük kovanlarda saklamalıdır. Zira ilkbaharda genç ve aşılanmış bir ana arı çok kıymetlidir. Gündönümünden sonra çıkacak bir oğula bedeldir.
Ana arıları hiç çıkarmadan da birleştirme yapılabilir. Birleşme ameliyesinden sonra ana arının birini ya işçi arılar öldürür yahut da iki ana karşılaşır karşılaşmaz kavgaya tutuşur ve ilk iğneyi karşısındakine batırabilen ana galip gelir diğeri hemen ölür. Kavga yapan analardan hiçbir surette ikisi birden ölmez ve kavgadan galip çıkan ana sakatlanmaz.
Anasız bir kovan analı bir kovanla birleştirilecekse esasen mesele yoktur. Zayıf veya anasız kovan birleştirilecek diğer analı veya kuvvetli kovanın yanına yavaş yavaş yaklaştırılır.
ARILARI ESANS (KOKU) İLE BİRLEŞTİRMEK:
Bu iş için arıcılık firmalarının arı birleştirme esansı etiketiyle piyasaya çıkardığı bir esans tarifesi ile birlikte satılmaktadır.
Bu tarifnamede, şişedeki kokulu suyun bir çay bardağı şeker şerbeti ile karıştırılıp, hiç kullanılmamış bir filit pompası veya berber fıskiyesi ile, birleştirilecek arıların çerçevelerine püskürtülmesi tarif ediliyor ise de, bu iş pompa veya fıskiye bulmak masrafı bir tarafa hem güç ve hem de bazen iyi netice alınamıyor.
Halbuki, bir tertiplik Arı Birleştirme Esansının yarısı bir parça, yarısı da bir parça pamuğa dökülmek suretiyle birleştirilecek kovanların içine atılır ve ikinci gün iki aile birleştirilirse tek arı telef olmuyor.
Eczane ve esans satıcılarından alınan çiçek esansları ile saf, temiz, iyi kolanya, gül suyu, nane ruhu da aynı işi görüyor. Bala karıştırmak suretiyle püskürtmek de olur.
(Arılar birbirlerini kokularından tanıdıkları ve her ailenin kendisine mahsus bir kokusu bulunduğu ve bir kovana giren diğer bir kovanın arısını hemen kokusundan tanıyarak öldürdükleri için bütün birleştirmelerde esas; iki aileye aynı kokuyu sindirerek birbirleri-ne alışmalarını sağlamaktır.)
Böylece asgari 24 saatte iki aileye sindirilen kokuyu müteakip ertesi gün kovanlar açılarak zayıf kovandaki çerçeveler, kuvvetli ve analı kovandaki çerçevelerin arasına veya yanına konulur kovanı kapatılır. Birleştirme ameliyesi tamamdır.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR