Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
“Gribe iyi geliyor” diye bilinenler,  gerçekten faydalı mı?
Şarköy’de Meyveciliğe  Büyükşehir Desteği
OBEZİTE İLE BAŞ ETMENİN 7 YOLU

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ARILARI UN İLE BİRLEŞTİRMEK

ARILARI UN İLE BİRLEŞTİRMEK
15.08.2017 / 11:43
Birleştirilecek her iki ailenin uçma deliğinden bol duman verilir. Her iki kovan açılır. Anası olan kovanın arılı çerçeveleri birer birer alınarak el ile serpmek suretiyle güzelce unlanır. Bütün arıların üzeri bembeyaz un olur. Çerçeveler aralıklı olarak aynı kovana bırakılır. Diğer kovanın arılı çerçeveleri de birer birer alınarak iyice unlanır. Ve unlanan çerçeve, ilk defa unlanmış olan çerçevelerin aralarına konulur. Kovan kapatılır hafif bir duman daha verilir. Ertesi gün veya 3-5 saat sonra dip tahtası temizlenir.
Birleştirilecek iki kovan arasına boş bir kovan konulup diğer arılı kovanların bir defa birinden öteki defa diğerinden birer birer çerçeve alınarak unlandıktan sonra boş kovana koymak suretiyle de ameliye yapılabilir.
ELEK TELİ İLE BİRLEŞTİRMEK:
Analı ve kuvvetli kovanın kapağı ve örtü tahtaları kaldırılır. Üzerine örme tel yayılır. Diğer birleştirilecek kovan ballık gibi, tabii altı boş olarak bu kovanın üzerine yerleştirilir. Üst tarafa konulan bu arıların işleyebilmesi için ufak bir delik açılır. Bir iki gün böylece kalacak arıların kokusu birbirine sinmiş olacağından kolaylıkla birleştirilir. Bu işi akşamdan yapmalıdır ki sabaha kadar kokuları sinmiş olsun.
GAZETE KAĞIDI İLE BİRLEŞTİRMEK:
Elek teli ile birleştirmede olduğu gibidir. Tel örme yerine birkaç yerinden kibrit çöpü ile delinmiş gazete kağıdı kullanılır. Üstteki arılar bu delikleri genişletip aşağı inene kadar kokuları siner. Bundan sonra gazete kağıdı kaldırılır ve iki aile aynı kovanda birleştirilir.
Birleştirmeler akşama doğru yapılmalıdır. Zayıf aile ile uzaktan getirilen aile üste konulmalıdır.
Gazete kağıdı ile birleştirmede daha emniyetli bir tedbir olarak, gazete kağıdını kullanmadan önce, düz bir yere sererek iki yüzüne de, kesilmiş bir soğan sürülür.
YETİM KOVANLARA ANA VERİLMESİ
Yetim kovanlara ana doğrudan doğruya verilirse işçi arılar derhal bu anaya hücum ederek ceviz cesametinde bir yumak gibi etrafını sarar, kanadını bacağını çekerek öldürürler.
Bu sebeple yetim kovanlara ana vermek için anayı onlara benimsetmek kokularını sindirmek üzere özel surette yapılmış ana kafesleri vardır. Ana kafesi ile kovanlara ana vermek kovanın birkaç defa açılmasını icap ettirdiği gibi zor, teferruatlı, masraflı ve hem de aranıldığında kolaylıkla bulunmayan bir alettir.
Bu işi boş bir kibrit kutusu ile de mükemmelen yapmak mümkündür.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR