Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
“Gribe iyi geliyor” diye bilinenler,  gerçekten faydalı mı?
Şarköy’de Meyveciliğe  Büyükşehir Desteği
OBEZİTE İLE BAŞ ETMENİN 7 YOLU

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

KİBRİT KUTUSU İLE ANA VERMEK

KİBRİT KUTUSU İLE ANA VERMEK
16.08.2017 / 11:47
Gayet kolay ve emindir. Boş bir kibrit kutusu alınarak, bunun renkli yazılı tarafı çakı ile 2 - 3 yerinden delinir. Çakının ucunu batırarak bir cm. kadar kesilir ve çakıyı çıkarırken iki yana hafifçe yatırmak suretiyle 1 cm. boy ve 1-2 mm. eninde 3 - 4 delik açılmış olur.
İşte bu kibrit kutusunun içine ana arı tek olarak yahut da daha iyisi alındığı kovandan 3 - 5 arı ile birlikte konulur. Biraz daha ihtiyatlı olsun diye kutunun içine çakının ucu ile mercimek yahut nohut kadar bal sıyrılır. Kibrit kutusu kapanır. Ana verilecek kovanın orta kısımlarındaki bir köşesine veya ortasına yerleştirilir. Çerçevenin orta kısmının alt tarafından kibrit kutusu kadar bir petek parçası çıkararak kutu buraya yerleştirilirse daha iyi olur.
Arılar kibrit kutusundaki deliği dışardan yumuşatıp genişleterek ana arıyı 1,5 ilâ 2 günde çıkarır ve kabul ederler. Çok denenmiş bir usuldür bu.
Orta kısımdan iki çerçeveyi 2 - 3 cm. kadar birbirinden ayırıp bunun ortasına kibrit kutusu sarkıtılsa da olur.
ANA ARI VERİLEN KOVANA, o akşam yem vermek ananın kabulünü ve kutudan çıkarılmasını kolaylaştırır, çabuklaştırır.
Kovana ana verildikten sonra birkaç gün kovanı açıp rahatsız etmemelidir. 4 - 5 gün sonra kovanı açtığınızda ana arıyı petekler üzerinde dolaştığını ve hücrelerde yumurtalarını görürsünüz.
YAŞLI ANALARIN DEĞİŞTİRİLMESİ YETİM KOVANLARA ANA YAPTIRILMASI:
Biliyoruz ki üç yaşını geçen ana arı artık az yumurtluyor ve yumurtaları tohumsuz olduğundan bunlardan erkek arılar doğuyor ve arı ailesi de zayıflıyordu.
İşte bu yaşlı anaları değiştirmek için şöylece hareket edilir.
1- Yaşlı veya sakat ana kovanda bulunarak iki parmak arasında ezilmek suretiyle öldürülür ve kovanın içine atılır. Böylece yetim bırakılan kovana, elde var ise ertesi gün bir yedek ana verilir. Yoksa:
2- Elde yedek ana arı yok, fakat başka kovanlarda oğul hazırlığı olup da ana memesini havi bir çerçeve var ise çıkarılır ve bu çerçeve yetim kovana konularak bu ana memelerinden anlamı kolaylıkla kendilerine bir ana yetiştirmesi sağlanır.
Ana memesini havi peteğin çerçevesi kovanımıza uymuyor veya ana memesini bir başka arıcıdan aldınız da çerçeve ile vermiyorsa, ana memesini keskin bir bıçakla hiç zedelemeden genişçe bir petek parçası ile keserek hiç üşütmeden bir havlu içinde getiriniz. Yetim kovanın orta kısmında bulunan bir çerçeveye bu ana memesini havi petek parçasını bir diş kürdanı ile raptediniz.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR