Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Çocuk Oyunları Tiyatro Festivali Perdelerini Açıyor
Başkan Albayrak Çerkezköy'deki Yatırımları İnceledi
Evrenin Müziği Resim Sergisinin açılışı yapıldı

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

YAŞLI ANALARIN DEĞİŞTİRİLMESİ YETİM KOVANLARA ANA YAPTIRILMASI

YAŞLI ANALARIN DEĞİŞTİRİLMESİ YETİM KOVANLARA ANA YAPTIRILMASI
17.08.2017 / 11:43
3- Elde ne yedek bir ana ve ne de ana memesini havi bir petek parçası yok ise yetim bıraktığınız kovana hiçbir şey vermeyiniz.Yetim kaldığını hisseden aile, 24-36 saatlik sürfelerden hemen kendilerine bir ana (ana arının doğumu bahsinde anlatıldığı şekilde) yetiştireceklerdir. Fakat bu şekilde 15 günde ana arı doğacak, havalar müsait giderse 4 - 5 gün sonra çiftleşecek ve 5 gün sonra da yumurtlamaya başlayacak ki 25 gün kovan yeni yavrularla takviyesiz kalacaktır.
Şayet anayı siz öldürmediniz de herhangi bir sebeple kovan yetim kaldı ve kendisine ana yapamadı ve kovan içinde de 24-36 saatlik sürfede bulunamadı ise:
Bu takdirde de yapılacak iş, başka bir kovandan yumurtalı, kurtlu (sürfeli) bir çerçeve alınarak yetim kovana vermek suretiyle de ana yaptırılabilir.
Bu şekillerde ana gençleştirmek veya değiştirmek icap ettiği zaman arılara birkaç akşam şerbet vermek faydalıdır.
Şurasını da belirtelim ki, bakımlı ve kuvvetli arı aileleri hiçbir müdahaleye lüzum kalmadan yaşlı ve sakat anaları öldürüp yeni genç ana yapıyorlar.
Hatta bazen çok istisnai de olsa, yaşlı anayı öldürmeden ikinci genç anayı çıkarıyor ve ana kız beraberce birkaç gün kovanda kaldıktan sonra yaşlı anayı öldürüp atıyorlar. Oğul uzaklara kaçmasın diye kanadının birini biraz fazlaca kesmiş olduğum bir kovanımda ana kız iki ananın bulunduğunu bizzat müşahede ettim.
YALANCI ANA NEDİR?
Herhangi bir sebeple bir arı ailesi anasız kalır ve ona yedek bir ana, ana memesi, yumurtalı çerçeve verilmek suretiyle ana yaptırılamaz ise; yahut da çiftleşme uçuşuna çıkan bakire ana kötü bir tesadüf neticesi telef olur da kovana dönemez ve netice itibariyle arı ailesi kendisine bir ana yetiştiremeyecek duruma düşer de tamamen ümitsiz kalır ise, işçi arılar kendi aralarından birkaç tanesini kursaklarında hazırladıkları özel kuvvetli bir yemle besliyerek kendilerine ana yaparlar, işte, işçi arıların kendi aralarından meydana getirdikleri bu analara yalancı ana denir.
Yalancı analar tohumsuz yumurta bıraktıklarından, dolayısıyle de bu yumurtalardan tamamen erkek arılar doğduğundan birkaç hafta sonra o kovan ölmeye, sönmeye mahkûmdur.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR