Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Çocuk Oyunları Tiyatro Festivali Perdelerini Açıyor
Başkan Albayrak Çerkezköy'deki Yatırımları İnceledi
Evrenin Müziği Resim Sergisinin açılışı yapıldı

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

BİR KOVANDA YALANCI ANA OLDUĞU NASIL ANLAŞILIR

BİR KOVANDA YALANCI ANA OLDUĞU NASIL ANLAŞILIR
18.08.2017 / 11:44
Yalancı analı bir kovandan yumurta ve sürfeleri havi bir çerçeve alıp da dikkatle muayene ettiğimizde bir petek gözünde birden fazla yumurtaya rastlarız. Tabiî analar petek gözlerine yalnız bir tane yumurta bıraktıkları halde, yalancı analar 2 - 3 hatta 8 - 10 tane yumurta bırakırlar. Ayrıca hakiki analar petek gözünün tam dibine yumurta bıraktıkları halde bunlar gayri muntazam olarak petek gözünün tam ortasına değil sağına soluna yumurta bırakırlar.
Sürfeler yani kurtçuklar petek gözlerinde daha iri olarak görünür ve kapalı yavrulu gözlerin petek gözünden taşmış kabarmış olduğu müşahede edilir.
Yalancı analı arı ailesi verilen anaları kabul etmez öldürür. Ana memeli petek verilse onları bozar, yumurta ve sürfeli çerçeve ilâve edilse ana yetiştirmez.
KOVAN YALANCI ANADAN NASIL KURTARILIR?
Yalancı analı kovan yerinden kaldırılarak 80 - 100 metre uzağa götürülür. Yerine temiz boş bir kovan bırakılır. Uzağa götürülen yalancı analı kovan açılarak içerisinde bulunan bütün arılar yere veya bir çarşaf üzerine silkilir. Arıları tamamen silkilerek üzerinde hiç arı kalmayan petekler, yeni kovana getirilir konulur. Tabiî her tarafı yalancı anaların yumurta ve sürfeleriyle dolu çerçeveleri koymamak gerekir. (Bu çerçevelerdeki sürfeler bu peteklerin birkaç gün kovana konulmaması ile ölür ve gerekirse temizlenmesi için kuvvetli kovanlara verilir.)
Uzakta silkilen kovandaki yalancı analar, ağırlıkları sebebiyle çok uçamayacaklarmdan ve esasen uzun müddet kovan içinde yumurtlamakla meşgul olduklarından ötürü eski yerlerini de bulamıyacaklarından silkilen yer veya civarında kalır telef olurlar.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR