Anasayfam Yap    -
Reklam     -
Kunye     -
Son Mansetler    -
Iletisim                                 
Facebook    -
Sosyal Güvenlik şemsiyesi delik deşik oldu
Kavaklı’da  Tarım Organize Sanayi Bölgesi  Kuruluyor
Klasik Araçlar  18 Mayıs’ta  Uzunköprü’de

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

İKİ ANALI USUL İLE ARICILIK

İKİ ANALI USUL İLE ARICILIK
22.08.2017 / 11:41
Bu teknik Amerika’da çok revaçtadır. Bir kovanda iki ana arının yumurtlamasını sağlayarak arı ailelerini kısa zamanda çok daha kuvvetlendirip yüzlerce kilo bal vermeye muktedir kılar. Yabancı dergi ve kitaplarda rastlanan 7 - 8 kat ilâve edilmiş arı kovanları resimleri ve arıcılık dergilerinde okuduğumuz, bir kovandan yüzlerce kilo bal alma rekorları bu sayede kılınır.
Bu usul ancak çok bal veren mıntakalarda ve arıların büyük hacimdeki katlarda çalışmalarına imkân verecek sıcak mevsimlerde ve çiçeklerin bol miktarda nektar ifraz ettikleri devrelerde yapılır.
Bu tekniği tatbik için hayli tecrübeli, 30 - 40 kilo ağırlığındaki katlarda uğraşmak için gayet kuvvetli ve gerek ana gerekse arıların çatışmamasını temin için de son derece dikkatli olmak gerekir.
Eklemelerin en üst tarafına konulacak olan ana arı veyahut da ana arı gözleri arılar tarafından tahrip edilir. Halbuki; iki eklemeden sonra yani üst yuva ile alt yuva arasında 48 cm.’lik bir açıklık ara bırakıldıktan sonra bir uçma deliğinden işleyen aileler ana arı veyahut da ana arı gözlerini tahrip etmezler, muhafaza ederler.
Meselâ, 7 katlı bir langstrot kovanı göz önüne getirelim. 1 ve 2’nci katlarda eski asıl arı ailesi çalışmaktadır. Bunun üzerindeki 3 ve 4 üncü katlar temel petek levhaları takılmış çerçevelerle dolu olup boştur. 5 inci kata, ailenin oğul vermesini önlemek için her 10 günde bir defa alt kattakilerden 3 - 5 çerçeve alınıp konulacaktır, (Mevsim sıcak olacaktır. Aksi hakle aşağıdaki arılar 5 inci kata çıkarak çalışamaz ve sürfeler harap olabilir.)
Beşinci katın üzerine, kafesli muvakkat bir ekran konacaktır. Yani 12 mm. kalınlıktaki 4 çıtadan yapılmış bir çerçeve. Bu çerçevenin altı ve üstü bir tel kafes (elek teli) ile kapatılacaktır. Bu sayede üst kattaki arılar ile alt kattaki arılar, arıların birleştirilmesi bahsinde anlatıldığı üzere ünsiyet peyda edene kadar çatışmaması için.
İşte bu çerçevenin üzerine, uçma deliği açılmış ve içerisinde genç bir anayı veya ana gözü memesini havi diğer bir kuvvetli arı ailesi altıncı kat olarak ilâve edilir. 7 nci kata ise yine ailenin oğul arzusunu söndürmek için aşağılardan alınan sürfeli çerçeveler konur.
Altıncı kattaki ana memesinden çıkan ana arı veyahut da gene olarak konulan ana arı çiftleşme uçuşundan dönüp yumurtlamaya başlayacaktır.
İşte altıncı kattaki genç ana çiftleştikten sonra iki aileyi birbirinden ayıran kafes teli havi çerçeve aradan alınacaktır. Bu müddet zarfında arıların kokusu birbirine sinmiş olacağından iki aile arasında bir çatışma olmuyacaktır. Ekranı kaldırdıktan sonra 6. ncı kattaki uçma deliği yine açık kalacaktır.
Asıl bal toplama mevsimi gelince 6 ve 7 nci kattaki genç ana 1 ve 2 nci kata indirilecek ve alttaki yaşlı ana da yukarıya çıkarılacaktır. Taze sürfeleri havi çerçeveler en üst katlara yani 6 - 7 nci katlara toplanır. Ve o zaman yukarıdaki uçma deliği kaldırılır. Ve böylece yukarıdaki yaşlı ana kayıp olur.
Böylece bal toplama mevsimine yüzbinlerce an mevcudu ile giren koloni yüzlerce, kilo bal toplar. Mümkün mertebe yeni katlar ilâve edilir ve yükseklik iki metreye yaklaşır.
Etiketler:
Yazarın Diğer Yazıları


YAZARLAR